Warsztaty "Time which is not One: Notes on the Japanese concept of Time" oraz "History of Anime"

foto_jj.jpg

Zapraszamy wszystkich studentów na dwa wykłady online znawcy kultury japońskiej doktora Toyotaki Oty. Pierwszy wykład będzie dotyczył koncepcji czasu w kulturze japońskiej. Na drugim wykładzie będzie okazja zapoznać się z historią japońskiej animacji.
Oba wykłady będą prowadzone w języku angielskim.

Kiedy: 12th May, 2021, (Wednesday) at 11:15 & 13:15

Gdzie: https://bit.ly/3g8CzmJ

11:15-12:45 "Time which is not One: Notes on the Japanese concept of Time"

The experience of "time" and its supposed "linearity" is not universal. Dr Ota will explain how the Japanese people perceive "time" and how this perception affects their lives.

13:15-14:45 "History of Japanese Anime"

Students will learn what makes Japanese anime unique and how it is different from cartoon or 3DCG animation.