Podsumowanie roku akademickiego 2020/21

Projekt Deutsch ist ein Plus 2020/21

W semestrze zimowym 2020/21 w ramach projektu „Deutsch ist ein Plus” w zajęciach z języka niemieckiego na poziomie A2 uczestniczyło 16 studentów. Zajęcia odbywały się w poniedziałki w godz. 18.45-20.15 oraz w czwartki w godz. 7.30-9.00. Zajęcia prowadzone były przez panią Annę Kanię, w formie zdalnej synchronicznej poprzez komunikator Zoom. Pierwsze zajęcia odbyły się w czwartek, 08.10.2020 roku.

Podczas zajęć  zostały osiągnięte zakładane cele i został zrealizowany zaplanowany program.

Podczas kursu studenci rozwinęli podstawowe słownictwo i podstawowe struktury gramatyczne w zakresie tematów życia zawodowego (opis zawodów, urządzeń, systemów, miejsc, relacji międzyludzkich, wyrażania krótkiej charakterystyki, usytuowania czynności i wydarzeń w czasie) oraz rozszerzyli kompetencje społeczne i umiejętności uczenia się. Wszyscy studenci ukończyli kurs.

W semestrze letnim 2020/21 zajęcia odbywały się na poziomie B1, nadal w tych samych terminach, czyli w poniedziałki w godz. 18.45-20.15 oraz w czwartki w godz. 7.30-9.00. Uczestniczyła w nich ta sama grupa studentów. Zajęcia prowadził pan Krzysztof Rzemiński, również w formie zdalnej synchronicznej, ale poprzez komunikator MS Teams.

W czasie zajęć osiągnięto zakładane cele i zrealizowano program.

Studenci kontynuowali kształcenie umiejętności językowych w zakresie mówienia, czytania, słuchania i pisania. Rozwijali umiejętności komunikowania się w zakresie ogólnych zagadnień związanych ze środowiskiem pracy np. struktura firmy, warunki pracy, sytuacja rynkowa. Rozwijali umiejętności prowadzenia komunikacji w firmie i z klientem. Doskonalone były umiejętności opisywania sytuacji i zdarzeń (np. maile), przekazywania w formie pisemnej informacji dotyczących spraw z życia zawodowego oraz wypełniania formularzy. Wszyscy studenci aktywnie oraz z zaangażowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach i ukończyli kurs z wynikiem bardzo dobrym. Ostatnie zajęcia odbyły się 21.06.2021 roku.

W ciągu roku  odbyło się wiele spotkań studentów z przedstawicielami firmy Capgemini.  16.11.2020 r. odbyło się spotkanie, podczas którego została przedstawiona firma Capgemini. W grudniu odbyło się spotkanie przedświąteczne. 29.03.2021 roku odbyło się spotkanie, podczas którego studenci zostali zapoznani z informacjami dot. rekrutacji do firmy oraz otrzymali wskazówki odnośnie procesów rekrutacyjnych. W czasie tego spotkania został również przeprowadzony tzw. Deutschtest, czyli krótka rozmowa rekrutacyjna po niemiecku. Wszystkie spotkania przebiegły w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy kursu uzyskali wiele ważnych informacji. W kwietniu uczestnicy kursu zostali zaproszeni do udziału w Open Day Online w Capgemini. Na zakończenie studenci zostali poproszeni o feedback i wypełnienie ankiety dot. ukończonego kursu.

Wnioski:

Projekt przyniósł bardzo duże korzyści studentom Politechniki Wrocławskiej. Rozszerzyli swoje umiejętności językowe z zakresu języka niemieckiego specjalistycznego z elementami IT. Kształcili umiejętności językowe w zakresie mówienia, słuchania, pisania i czytania. Korzystali z autorskich materiałów dydaktycznych opartych na autentycznych materiałach z dziedziny IT.  Kontakt z przedstawicielami firmy był częsty i studenci mieli możliwość zapoznania się z ofertą firmy Capgemini w zakresie jej działalności, oferowanych praktyk oraz pracy, a także sprawdzenia swoich możliwości językowych z zakresu języka niemieckiego. Grupa pracowała systematycznie, forma zdalna sprzyjała bardzo wysokiej frekwencji na zajęciach, wszyscy studenci osiągnęli bardzo dobre wyniki.