XII Turniej Językowy

XII TURNIEJ JĘZYKOWY

SPRAWOZDANIE

W dniu 12 kwietnia 2014 r. w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej odbył się finał Turnieju Językowego organizowanego od 12 lat przez lektorów Studium Języków Obcych oraz Studium Języka Polskiego przy dużym wsparciu Prorektora ds. Studenckich – Zbigniewa Sroki, Dyrekcji SJO oraz Administracji SJO.

Celem Turnieju Językowego jest doskonalenie znajomości języków obcych oraz pogłębienie zainteresowań studentów historią, nauką, kulturą i problemami społecznymi krajów danego obszaru językowego.

Turniej Językowy skierowany jest do studentów Politechniki Wrocławskiej wszystkich stopni i lat studiów. Każdego roku Turniej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów. W tym roku Turniej Językowy odbył się w siedmiu specjalnościach językowych: angielskiej, francuskiej i niemieckiej na poziomie B2/C1 oraz hiszpańskiej, polskiej, rosyjskiej i włoskiej na poziomie A2.

Turniej Językowy przeprowadzany jest w dwóch etapach: etap pisemny oraz etap ustny.

Pierwszy etap odbył się 21 i 22 marca 2014 r. Do pierwszego etapu Turnieju przystąpiło łącznie 98 osób (Język angielski – 31 osób;  Język francuski – 5 osób; Język hiszpański – 11 osób; Język niemiecki – 17 osób; Język polski – 5 osób; Język rosyjski – 19 osób; Język włoski – 10 osób).

Pierwszy etap przeprowadzony był w formie ujednoliconego testu obejmującego różne sprawności językowe: czytanie ze zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem, słownictwo oraz gramatykę. Ponadto uczestnicy musieli wykazać się znajomością kultury, historii oraz geografii krajów poszczególnych obszarów językowych.

Do drugiego etapu Turnieju Językowego zakwalifikowały się 54 osoby (Język angielski – 12 osób;  Język francuski – 5 osób; Język hiszpański –  osób; Język niemiecki – 9 osób; Język polski – 5 osób; Język rosyjski – 10 osób; Język włoski – 6 osób).

Finał Turnieju odbył się 12 kwietnia 2014 r. Uczestnicy przedstawili bardzo interesujące prezentacje na tematy związane z kulturą, historią oraz realiami życia w krajach danego obszaru językowego oraz wykazali się dużymi umiejętnościami językowymi odpowiadając na zadane pytania.

Laureatami Turnieju zostali:

• miejsce:     Karolina Jankowska
  • miejsce: Arkadiusz Jędrzejewski

Wyróżnienie za najlepszą prezentację:  Anna Galas

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Poziom XII Turnieju Językowego był bardzo wysoki, a różnice punktowe między laureatami konkursu niewielkie.

Laureaci tegorocznego Turnieju Językowego otrzymali nagrody pieniężne, książkowe oraz kursy językowe organizowane przez Studium Języków Obcych.

Dziękujemy za ufundowanie nagród: Panu Prorektorowi ds. Studenckich – Zbigniewowi Sroce, Dyrekcji SJO, wydawnictwom:  Pearson, Cambridge University Press, Oxford University Press, Nowa Era, Klett, Cornelsen, Hueber oraz księgarniom językowym: Księgarni International House oraz Księgarni Hiszpańskiej.

Serdecznie dziękujemy koordynatorom poszczególnych specjalności językowych za włożona pracę w przygotowanie oraz przeprowadzenie XII Turnieju Językowego: mgr Izabeli Koszutskiej w zespole języka angielskiego, mgr Marcie Iżykowskiej-Staruch w zespole języka niemieckiego, mgr Elenie Kotlarczyk w zespole języków romańskich i słowiańskich, mgr Agnieszce Rożek w zespole języka polskiego oraz mgr Dorocie Pytel za promocję Turnieju Językowego. Dziękujemy wszystkim Lektorom, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznego Turnieju: z zespołu języka angielskiego: mgr Annie Grygorowicz, mgr Beacie Czachorowskiej, mgr Agnieszce Krzos, mgr Joannie Leszkiewicz, mgr Urszuli Romańczuk, mgr Annie Tyszkiewicz oraz dr Aleksandrze Więckowskiej; z zespołu języka niemieckiego: mgr Annie Pule; z zespołu języków romańskich i słowiańskich: mgr Elżbiecie Wróblewskiej, mgr Ewie Dmowskiej, mgr Aleksandrze Cach, mgr Jackowi Bednarczukowi, mgr Katarzynie Setkowicz, dr Annie Wawrykowicz, mgr Tatianie Studentowej, mgr Justynie Mroczce oraz mgr Mirosławie Zaradnej; z zespołu języka polskiego: mgr Marii Staszewskiej oraz mgr Annie Szymczak.

Dziękujemy również Pani Marzenie Kasperczak, Pani Ewie Zubowskiej, Pani Joannie Szczepaniak, Panu Piotrowi Reizerowi, Panu Jerzemu Walczakowi oraz Pani Zofii Nachjan za pomoc i wsparcie w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu XII Turnieju Językowego.

Agnieszka Florczyk

Koordynator XII Turnieju Językowego