Niektórzy wykładowcy i lektorzy z naszego Zespołu wykazali się dodatkową aktywnością w roku akademickim 2014/2015. Przygotowali oni warsztaty interkulturowe z języka francuskiego, hiszpańskiego, japońskiego, rosyjskiego i włoskiego „na różne okazje” i dla różnorodnej publiczności: dla studentów wyjeżdżających w ramach programu Erasmus, dla gimnazjalistów i licealistów odwiedzających Studium Języków Obcych podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, i dla całej społeczności Politechniki, która chciała lepiej poznać Francję, Hiszpanię, Japonię, Rosję albo Italię.
Warsztaty francuskie !
„Vive la France, vive Erasmus”
najważniejsze informacje językowe i kulturoznawcze
przed wyjazdem do Francji
(praca, stypendium, turystyka)
Prowadzenie: mgr Justyna Dylewska, mgr Mariusz Stanisz
To były bardzo interesujące warsztaty, dlatego przeprowadzono je kilka razy – 17 grudnia 2014 roku dla studentów wyjeżdżających do Francji i innych krajów francuskiego kręgu językowego na stypendia w ramach programu ERASMUS+, a potem – powtórzono te warsztaty 4 maja 2015 roku w ramach Juwenaliów 2015.
Zajęcia obejmowały najważniejsze informacje językowe oraz kulturoznawcze i zostały podzielone na dwa moduły: pierwszy poświęcony był organizacji zajęć na uczelniach francuskich, działalności biur współpracy międzynarodowej, pomocy studenckiej CROUS, a także zakwaterowaniu; i moduł drugi, mający na celu przybliżenie uczestnikom kwestii związanych z transportem, funkcjonowaniem biblioteki, zakładaniem konta bankowego, sportem i kulturą, zdrowiem i bezpieczeństwem oraz turystyką.
Podczas warsztatów rozwijane również były umiejętności językowe. Studenci rozwiązywali ćwiczenia wprowadzajace i utrwalające leksykę związaną z uczelnią, życiem studenckim oraz wymianą studencką Erasmus. Prowadząca – mgr Justyna Dylewska podzieliła się swoim doświadczeniem ze stypendium Erasmus w Lyonie we Francji.
Warsztaty włoskie !
„Dolce vita in Italia”
Prowadzenie: mgr Justyna Dylewska
Warsztaty „Dolce vita in Italia”, odbyły się w ramach Juwenaliów Językowych 2015. Studenci tym razem uczyli się języka włoskiego – śpiewając ! To bardzo dobra metoda w przypadku włoskiego, więc na zajęciach wielokrotnie brzmiała słynna piosenka „Lasciatemi cantare”. Studenci z zainteresowaniem obejrzeli również autorskie zdjęcia Prowadzącej i dzięki nim zapoznali się z najważniejszymi zabytkami Rzymu i Florencji.
Warsztaty hiszpańskie !
„ABC Hiszpanii : Dokąd pojechać ?
Co zobaczyć ? Czego skosztować ?
Prowadzenie: mgr Aleksandra Cach, mgr Martyna Sońta
A oto relacja słowno-fotograficzna mgr Aleksandy Cach z przeprowadzonej imprezy:
„W ramach tegorocznych Juwenaliów zostały zorganizowane warsztaty realioznawcze dotyczące Hiszpanii. Spotkanie przygotowały i poprowadziły mgr Martyna Sońta i mgr Aleksandra Cach. Studenci zapoznali się z największymi atrakcjami turystycznymi poszczególnych regionów Hiszpanii, wysłuchali praktycznych rad dotyczących podróżowania po tym kraju, wreszcie dowiedzieli się, z czego słynie hiszpańska kuchnia. Wszyscy uczestnicy warsztatów wzięli również udział w konkursie, odpowiadając na pytanie związane z treścią spotkania. Nie zabrakło ciekawych pytań ze strony studentów oraz dzielenia się doświadczeniami z pobytu w tym iberyjskim kraju".
Warsztaty rosyjskie !
„Zapraszamy do Rosji”
Prowadzenie: mgr Natalia Lesiak, mgr Elena Kotlarczyk
Warsztaty na temat „Zapraszamy do Rosji” przygotowały i przeprowadziły mgr Elena Kotlarczyk i mgr Natalia Lesiak. W podróż po Rosji i przede wszystkim na Syberię zabrał uczestników warsztatów podróżnik i znawca Rosji Paweł Kulawik. Natomiast student grupy B2 Kamil Chrząstek zaprosił uczestników spotkania do odwiedzenia północnej stolicy Rosji – Petersburga.
Warsztaty, prezentacje japońskie !
Hitem roku 2015 !
"Japan: Orientalism/Occidentalism"
Cykl prezentacji multimedialnych na temat kultury japońskiej
Prowadzenie: dr Toyotaka Ota
Dr Toyotaka Ota przeprowadził w semestrze letnim roku akademickiego 2014/2015 kilka spotkań ze studentami dotyczących różnych aspektów kultury japońskiej.
- „Japońskie pismo” - 19 marca 2015 r.
Prezentacja poświęcona historii języka japońskiego, rozwojowi systemu pisania.
- „Sushi a Curry” - 16 kwietnia 2015 r.
Prezentacja dotycząca historii dwóch najpopularniejszych w Japonii dań: sushi oraz ryżu z sosem curry, przedstawiona w kontekście ogólnej historii Japonii, przemian politycznych, rozwoju ekonomicznego i technologicznego kraju.
- „Popularne teatry : Kabuki a AKB 48” – 4 maja 2015 r.
Prezentacja multimedialna na temat dwóch popularnych teatrów w Japonii: tradycyjnego - Kabuki oraz popularnego teatru 21 wieku - AKB48.
- „Geisha, Katy Perry i Kyary Pamyu Pamyu” - 11 czerwca 2015 r.
Prezentacja opowiadająca historię enigmatycznej postaci „Geishy”.
- „Reality according to Japanese language” - 23 września 2015 r.; wykład przeprowadzony podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2015 na temat wpływu języka na sposób postrzegania świata przez Japończykow,
- „The Power of Language in Japanese Culture” - 23 września 2015 r.; wykład przeprowadzony podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2015 na temat historii języka japońskiego oraz wiary Japończykow w magiczną moc słowa.