Studium Języków Obcych

I i II stopień studiów

I stopień studiów

Każdy student na naukę języków obcych ma do dyspozycji 120 godzin. 60-godzinne lektoraty odbywają się 2 razy w tygodniu po 2 godziny lekcyjne. Lektorat na poziomie B2.2 jest minimalnym poziomem zaawansowania wymaganym do osiągnięcia przez każdego studenta na I stopniu studiów. Jeżeli student zrealizuje kurs B2.2 w pierwszym semestrze nauki języka obcego, to w drugim semestrze może realizować lektorat tego samego języka na wyższym poziomie lub podjąć naukę innego języka na dowolnym poziomie. Student musi uzyskać łącznie w ciągu nauki na I stopniu 5 punktów ECTS za realizację lektoratów.
W związku ze stopniowym wprowadzaniem nowego systemu, który będzie obowiązywał od roku akademickiego 2025/26, równolegle funkcjonuje także 6 punktowy system ( 3 punkty ECTS za realizację B2.1, C1.1 i C2.1 oraz 3 punkty ECTS za B2.2 oraz C1.2 ).

W ramach oferowanych 120 godzin na I stopniu studiów obowiązkowo należy zrealizować kurs B2.2 lub C1.2. Zalecana ścieżka realizacji lektoratu to B2.1, następnie B2.2. Jeżeli student ma wyższe umiejętności językowe, powinien wybrać ścieżkę C1.1 i C1.2.

W przypadku programu studiów pierwszego stopnia prowadzonych w języku angielskim student jest zobowiązany do realizacji 120 godzin lektoratu na poziomie C (tzn. 60 godzin C1.1 i 60 godzin C1.2) z języka obcego, w którym prowadzony jest dany program studiów lub, za zgodą Rady Wydziału, może realizować 120 godzin lektoratu dowolnego, innego języka obcego na dowolnym poziomie (np. dla cudzoziemców "język polski jako obcy" na poziomie A1). Student z polskim obywatelstwem nie może wybrać lektoratu z języka polskiego jako formy zaliczenia języka obcego.

Celem zweryfikowania swoich umiejętności należy wykonać test poziomujący .

Jeżeli umiejętności studenta po maturze są niższe niż B1, należy:

II stopień studiów

Każdy student otrzymuje kredyt w wymiarze 60 godzin:

15 godzin na kontynuację nauki pierwszego języka zaliczonego na poziomie B2.2 lub C1.2 na I stopniu – kurs języka technicznego B2+ (C1+ tylko z języka angielskiego) oraz

45 godzinna naukę drugiego języka obcego na poziomach: A1, A2, B1.1, B1.2 .

Zajęcia na poziomie B2+ (C1+ tylko z języka angielskiego) odbywają się co tydzień lub co 2 tygodnie (w zależności od języka i planu zajęć) i trwają 1,5 godziny. Zajęcia z drugiego języka odbywają się w następujący sposób: jedne zajęcia 1 raz w tygodniu (1,5 godziny), drugie zajęcia 1 raz na dwa tygodnie (1,5 godziny w tygodnie parzyste lub nieparzyste – zgodnie z planem zajęć).
Student musi uzyskać łącznie w ciągu nauki na II stopniu 3 punkty ECTS za realizację lektoratów.
Lektoraty z I stopnia studiów nie mogą być uznane na II stopniu studiów. Jeżeli student zrealizował na I stopniu lektorat drugiego języka np. na poziomie A1, to na II stopniu jest zobowiązany do wyboru tego samego języka na wyższym poziomie, np. A2 lub do wyboru trzeciego języka na dowolnym poziomie.

Jednolite studia magisterskie (Wydział Medyczny)

Student ma obowiązek realizacji 120 godzin (4 razy 30 godzin) na jednolitych studiach magisterskich (Wydział Medyczny) za łącznie 8 punktów ECTS na osiągnięcie biegłości językowej na poziomie co najmniej B2+ (ESOKJ) z języka angielskiego specjalistycznego ( od drugiego semestru nauki ) w obszarze nauk medycznych oraz 60 godzin na wybrany drugi język obcy ( pierwszy semestr nauki) na dowolnym poziomie z ofert SJO za 3 punkty ECTS.

Uznanie oceny i efektów uczenia się z języka obcego na I stopniu studiów

Każdy student Politechniki Wrocławskiej ma prawo do uznania efektów uczenia się języka obcego bez uczestnictwa w zajęciach na podstawie:

A. posiadanego certyfikatu, który upoważnia go do zapisu do odpowiedniej grupy zajęciowej w czasie zapisów ogólnouczelnianych. W tym przypadku student jest zobowiązany do przedłożenia właściwemu kierownikowi zespołu językowegooryginału certyfikatu wraz z jego kopią w ciągu 14 dni od rozpoczęcia semestru. Lista uznawanych w SJO certyfikatów opublikowana jest na stronie internetowej SJO (tutaj).

UWAGA:

Certyfikat upoważnia do zaliczenia wyłącznie 60h zajęć językowych bez uczestnictwa w lektoracie. Jeden certyfikat zwalnia z realizacji tylko jednego lektoratu – nie może być ponownie przedłożony celem zwolnienia z uczestnictwa w zajęciach.

B. uznanego dorobku akademickiego. Dorobek akademicki studenta uznaje Dziekan przypisując punkty ECTS przenoszonym/uznanym przedmiotom.

Uwaga studenci z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Estonii, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Ukrainy, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu!

  1. Język rosyjski: dla w/w studentów przeznaczone są tylko dwie grupy z języka rosyjskiego: lektorat B2.2 dla studentów pierwszego stopnia studiów (pierwszy język obcy) oraz lektorat B2+ język techniczny dla studentów II stopnia studiów (kontynuacja pierwszego języka z I stopnia studiów),
  2. Pozostałe języki - w/w studenci mogą zapisywać się na dowolny poziom zaawansowania.
Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję