Niemiecko – polska letnia szkoła językowa – projekt tandemowy. Lipiec 2013

Z satysfakcją informujemy, że podpisanie umowy o współpracy między ZLB – Language Center Hochschule Hannover i Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej zaowocowało rozpoczęciem wieloletniego projektu tandemowego dla studentów obu uczelni.

Centrum Językowe Hochschule Hannover posiada w swej ofercie kursy języka polskiego dla obcokrajowców i zaproponowało organizację praktycznej wymiany studenckiej, w ramach której studenci niemieccy mogą się intensywnie uczyć języka polskiego (poziomy A1 oraz B1), zaś studenci polscy realizują intensywny kurs języka niemieckiego (poziom B1+).

W dniach 14. -21.07.2013 gościliśmy we Wrocławiu po raz pierwszy studentów z Hanoweru.

W projekcie wzięło udział 16 studentów niemieckich oraz 16 studentów polskich.

Program wymiany

Oprócz tradycyjnych zajęć językowych w formie kursów intensywnych, prowadzonych przez native speakerów, zaplanowaliśmy program zajęć tandemowych w parach polsko-niemieckich. W grupach tandemowych studenci przedstawili prezentacje o ciekawych miejscach we Wrocławiu. We wspólnym zwiedzaniu miasta studenci polscy odgrywali rolę przewodników i prezentowali po niemiecku historię Wrocławia.

Popołudniami realizowaliśmy bogaty program kulturalny i integracyjny.

Opiekę nad grupą niemiecką sprawowały Uta Sänger oraz Marren Witte, a za realizację programu po stronie polskiej odpowiedzialne były Grażyna Balkowska, Anna Kania i Agnieszka Rożek.

Podziękowanie

Pragniemy wyrazić specjalne podziękowanie za współfinansowanie projektu instytucji wspierającej współpracę młodzieży polskiej i niemieckiej – Deutsch - polnisches Jugendwerk.

Sprawozdanie przygotowała Anna Kania