XXV Ogólnopolska Olimpiada Języka Polskiego dla Cudzoziemców

Laureaci

W dniach 12-13 maja 2023 w Studium Języków Obcych odbył się finał XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego dla Cudzoziemców. W finale wzięło udział 22 uczestników reprezentujących uczelnie z całej Polski.

Jury  zdecydowało, że zwycięzcami XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego dla Cudzoziemców w kategorii słowiańskojęzycznej zostali:

1. miejsce – Yeliena Poleshko (Uniwersytet Śląski)

2. miejsce – Viktoriia Morhun (Politechnika Wrocławska)

3. miejsce – Matsvei Yukhnavets (Politechnika Wrocławska)

W kategorii niesłowiańskojęzycznej najlepsi okazali się:

1. miejsce – William Eberhardt (Uniwersytet Jagielloński)

2. miejsce – Wu Bingchi (Uniwersytet Jagielloński)

3. miejsce – Pawel Grolier (Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej)

Wszyscy finaliści otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast za pierwsze, drugie i trzecie miejsce przyznano nagrody pieniężne. Uczestnikom Olimpiady Języka Polskiego zapewniono liczne atrakcje. W piątek odbyła się wycieczka po kampusie, a Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Kamil Staniec oprowadził gości po nowoczesnym laboratorium. Wieczorem, wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystej kolacji. W sobotę dla uczestników zorganizowane zostały gry i zabawy integracyjne, a osoby, które postanowiły zostać we Wrocławiu do niedzieli, mogły wziąć udział w koncercie w Narodowym Form Muzyki „Od zmierzchu do brzasku”.

Gratulujemy wszystkim laureatom i finalistom oraz dziękujemy Koordynatorom z innych ośrodków akademickich za współpracę, a sponsorom za atrakcyjne nagrody dla wszystkich uczestników. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.

Zaproszenie

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w XXV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Polskiego dla Cudzoziemców organizowanej przez Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej.

Celem Olimpiady jest zachęcenie obcokrajowców do głębszego poznania języka oraz polskiej historii, kultury i tradycji. Do udziału w Olimpiadzie zapraszamy słuchaczy kursów przygotowawczych języka polskiego oraz studentów obcokrajowców studiujących w polskich szkołach wyższych i przebywający w Polsce nie dłużej niż 5 lat.

Uczestników Olimpiady dzieli się na dwie grupy:

1. cudzoziemców z pierwszym językiem słowiańskim
  2. cudzoziemców z pierwszym językiem niesłowiańskim

Konkurs składa się z dwóch etapów:

I etap - eliminacje uczestników w poszczególnych ośrodkach (do 19 marca 2023 r.)

II etap - finał odbywający się we Wrocławiu (12-13 maja 2023 r.)

Ramowy plan finału

12.05.20231

15:00 - 17:00 - test finałowy, część pisemna
17:30 - 18:30 - gry integracyjne dla uczestników Olimpiady
19:00 - uroczysta kolacja

13.05.2023

09:30 - 12:30 - test finałowy, część ustna
12:30 - 14:30 - spacer po Wrocławiu
15:00 - rozdanie nagród

dodatkowo: wydarzenie fakultatywne dla osób pozostających we Wrocławiu do 14.05.2023

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Na zwycięzców Olimpiady czekają atrakcyjne nagrody pieniężne oraz rzeczowe. Patronat honorowy nad jubileuszową XXV edycją Olimpiady objęli m.in. Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusza Wójs, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Patroni honorowi

logo_pwr_kolor_poziom.png