Sprawozdanie z Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2024
1. Jednostka (nazwa, skrót): SJO PWr
2. Koordynatorzy: mgr Dominika Rawa, mgr Anna Kania
3. Liczba imprez i odsłon:
Zaplanowano:
- konkurs dla uczniów szkół licealnych,
- siedem wykładów (w tym: pięć z kultury Japonii po angielsku i po jednym z kultury Wielkiej Brytanii po angielsku i z kultury Hiszpanii prowadzony w trybie online),
- dwa warsztaty (każdy w jednej odsłonie) – z języka niemieckiego (krajoznawczy o Szwajcarii) oraz z kultury Peru dla dzieci.
Imprezy nie odbyły się we wcześniej zaplanowanym wrześniowym terminie, gdyż w tym czasie istniało zagrożenie powodziowe.
W późniejszym terminie zrealizowano:
- konkurs dla uczniów szkół licealnych (24.10)
- trzy wykłady oraz warsztat (w trakcie „Nocy Politechniki” 8.11).
4. Opis imprez:
- Konkurs dla uczniów szkół licealnych
24.10.2024 r. w porozumieniu z zainteresowanymi szkołami odbyła się druga edycja konkursu wiedzy o Wielkiej Brytanii dla uczniów szkół licealnych. Uczestniczyły w niej dwuosobowe reprezentacje z ośmiu szkół ponadpodstawowych (siedem liceów z Wrocławia i jedno liceum z Bolesławca). W zmaganiach wzięły udział reprezentacje z następujących szkół: IV Liceum Ogólnokształcące, V Liceum Ogólnokształcące, VII Liceum Ogólnokształcące, VIII Liceum Ogólnokształcące, X Liceum Ogólnokształcące, Prywatne Liceum Ogólnokształcące American School of Wrocław, Akademickie Liceum Ogólnokształcące PWr z Wrocławia oraz Liceum Ogólnokształcące nr I z Bolesławca.
W pierwszym etapie licealiści zmierzyli się z testem, zaś finał miał ustną formułę. W tej części zadaniem uczestników była prezentacja wylosowanego tematu, a mianowicie odegranie scenki na wskazany temat. Uczniowie wykazali się nie tylko znajomością angielskiego, ale i pomysłowością, ekspresją ciała oraz dopasowaniem środków językowych i tonu głosu do mówionej treści. Tegorocznymi laureatami zostali licealiści z IV i V Liceum Ogólnokształcącego, a zwyciężyła drużyna z ALO PWr. Konkurs cieszy się dużą popularnością i planowana jest kolejna edycja w przyszłym roku.
- Robots in Japan (przeprowadzony 8.11.24 w ramach imprezy „Noc Politechniki”)
Wyjątkową propozycją Studium są wykłady przybliżające kulturę Japonii, które odbywają się w całości w języku angielskim. W związku z dużym i niesłabnącym zainteresowaniem pojawiają się cyklicznie w ofercie Studium.
- Odkrywamy Szwajcarię – przełęcz Jungfraujoch (przeprowadzony 8.11.24 w ramach imprezy „Noc Politechniki”)
W tegorocznej edycji uczestnicy mieli okazję poznać uroki Szwajcarii. Nasz wykładowca zabrał słuchaczy w podróż po Alpach, a dokładnie na przełęcz Jungfraujoch, dokąd dociera najwyżej położona w Europie kolejka zębata. Widoki gór zapierały dech, zaś sam wykład został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność.
- British cuisine – some myths and facts (przeprowadzony 8.11.24 w ramach imprezy „Noc Politechniki”)
Dużo słyszy się o francuskich szefach kuchni, a także o różnego rodzaju egzotycznych potrawach. Jednak w czasie spotkania „British cuisine” uczestnicy przekonali się, że kuchnia rodem z Wysp Brytyjskich może być równie smaczna, a także bardzo zaskakująca w smaku. Zaskakuje nie tylko składnikami i przygotowaniem, ale także często oryginalnymi nazwami. Wykład przybliżał zarówno ulubione potrawy Brytyjczyków, jak i te mniej znane - regionalne, i spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.
- Peruwiańskie opowieści (przeprowadzony 8.11.24 w ramach imprezy „Noc Politechniki”)
Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy do wspólnej zabawy również najmłodszych uczestników ze szkół podstawowych. Uczniowie mogli posłuchać opowieści z innej części świata. W trakcie kolorowych warsztatów zobaczyli prawdziwe peruwiańskie ponczo z wełny alpaki i układali puzzle, więc wszystkie dzieci wyszły z sali zachwycone.
5. Frekwencja:
- Konkurs:8 liceów (dwuosobowe drużyny) = 16 uczestników i nauczyciele
- Warsztaty i wykłady:63 osoby
- Liczba uczestników we wszystkich imprezach:87 osób
6. Organizatorzy:
- mgr Iwona Frankiewicz (Jury Konkursu)
- mgr Anna Kania (organizacja wydarzeń)
- mgr Dominika Rawa (koordynator SJO)
- mgr Joanna Grusiecka (wsparcie organizacyjne Konkursu)
7. Prowadzące i prowadzący wykłady, warsztaty i konkurs:
- mgr Agnieszka Mirowska
- mgr Zuzanna Wiszniowska
- mgr Joanna Leszkiewicz
- mgr Magdalena Zalewska
- mgr Krzysztof Okulewicz
- dr Toyotaka Ota