W dniach 9.07. – 14.07.2023 odbył się siódmy projekt tandemowy ZLB – Language Center Hochschule Hannover i Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej. Po przerwie spowodowanej pandemią powróciliśmy do przygotowania i realizacji projektu skierowanego do naszych studentów i studentów niemieckich studiujących na Hochschule Hannover. Tym razem grupa studentów PWr wraz z opiekunami wyruszyła do Hanoweru. Celem projektu było wzmacnianie umiejętności językowych studentów i zdobywanie nowych kompetencji interkulturowych, a także pogłębienie współpracy wykładowców obydwu uczelni. W projekcie wzięło udział 16 studentów polskich z PWr oraz 16 studentów niemieckich z HH.
Program wymiany
Program wymiany obejmował intensywny kurs języka niemieckiego na poziomie B1+ dla studentów polskich (prowadzony przez mgr Suenię Kohn), intensywny kurs języka polskiego na poziomie A1 dla studentów niemieckich (prowadzony przez mgr Annę Kanię), intensywny kurs języka polskiego dla zaawansowanych A2/B1 (prowadzony przez dra Tomasza Włodarskiego) i realizację projektu tandemowego. W ramach zajęć tandemowych studenci zwiedzali campus uczelni, przygotowywali artykuł na platformę uczelni Wanderlust, rozwiązywali zadania w trakcie gry miejskiej. Mieliśmy okazję zwiedzać na campusie głównym uczelni laboratorium elektromoblilności i dowiedzieć się o prowadzonych najnowszych badaniach w zakresie logistyki, transportu i emisyjności pojazdów. Wykładowcy HH opowiadali nam, jakie możliwości badań praktycznych mają studenci niemieccy na wydziale mechanicznym, elektrotechnicznym i informatycznym i w jaki sposób realizowane są najnowsze projekty międzydyscyplinarne. Braliśmy udział w prezentacji online zakładu produkcyjnego VW Nutzfahrzeuge w Hanowerze. Mieliśmy wyjątkową okazję i zwiedziliśmy zakład CotiTech - najstarszą w Europie fabrykę Continental, w której produkcja trwa nieprzerwanie od 1871r. Pracownicy fabryki opowiadali nam, jak zmieniały się warunki pracy na przestrzeni ostatnich lat, jakie produkty są obecnie produkowane (elementy systemów napędu) i jak wygląda efektywny proces produkcji wraz z maksymalnym wykorzystaniem odpadów. Gospodarze zagwarantowali wszystkim uczestnikom bogaty program dodatkowy – odkrywaliśmy zbiory muzeum narodowego Landesmuseum, zwiedzaliśmy największą na północy Niemiec rozgłośnię radiową NDR i przeżyliśmy wiele niezapomnianych chwil na pikniku integracyjnym.
Koordynatorem projektu z ramienia Hochschule Hannover była mgr Anne Zadikian, a za organizację wyjazdu po stronie polskiej odpowiedzialna była mgr Anna Kania, którą wspierał dr Tomasz Włodarski.
Podziękowanie
Pragniemy wyrazić specjalne podziękowania Ministerstwu Nauki i Kultury Landu Dolna Saksonia za dofinansowanie projektu w ramach środków ze współpracy regionów partnerskich. Serdecznie dziękujemy za bardzo dobrą, wieloletnią współpracę Dyrekcji centrum językowego ZLB – Language Center Hochschule Hannover oraz wszystkim współpracownikom, którzy przyczynili się do realizacji kolejnej edycji naszego projektu tandemowego.
Sprawozdanie przygotowała Anna Kania
Wrocław, 29.08.2023