Projekt Deutsch ist ein Plus 2019/20
W semestrze zimowym 2019/20 w ramach projektu „Deutsch ist ein Plus” w zajęciach języka niemieckiego na poziomie A2 uczestniczyło 15 studentów . Zajęcia odbywały się we wtorki w godz. 18.45-20.15, w bud. H4 w sali 416 oraz w czwartki w godz. 7.30-9.00, w bud. H4 w sali 106. Zajęcia prowadzone były przez mgr Marię Gargę oraz mgr Annę Kanię.
Podczas zajęć zostały osiągnięte zakładane cele i został zrealizowany zaplanowany program.
Podczas kursu studenci rozwinęli podstawowe słownictwo i podstawowe struktury gramatyczne w zakresie tematów życia zawodowego (opis zawodów, urządzeń, systemów, miejsc, relacji międzyludzkich, wyrażania krótkiej charakterystyki, usytuowania czynności i wydarzeń w czasie) oraz rozszerzyli kompetencje społeczne i umiejętności uczenia się.
W semestrze letnim 2019/20 zajęcia odbywały się na poziomie B1, we wtorki w godz. 18.45-20.15, w bud. H4 w sali 416 oraz w czwartki w godz. 7.30-9.00, w bud. H4 w sali 106. Zajęcia prowadził mgr Krzysztof Rzemiński. W zajęciach uczestniczyło początkowo 15 studentów. Dwie osoby zrezygnowały w trakcie semestru z powodu trudności połączenia kursu z zajęciami na wydziale.
Zajęcia w tym semestrze, poza pierwszymi dwoma tygodniami, odbywały się w formie zdalnej za pomocą następujących narzędzi: poczta PWr, Edukacja Cl, komunikatory Skype i MS Teams.
W czasie zajęć osiągnięto zakładane cele i zrealizowano program.
Studenci kontynuowali kształcenie umiejętności językowych w zakresie mówienia, czytania, słuchania i pisania. Rozwijali umiejętności komunikowania się w zakresie ogólnych zagadnień związanych ze środowiskiem pracy np. struktura firmy, warunki pracy, sytuacja rynkowa. Rozwijali umiejętności prowadzenia komunikacji w firmie i z klientem. Doskonalone były umiejętności opisywania sytuacji i zdarzeń (np. maile), przekazywania w formie pisemnej informacji dotyczących spraw z życia zawodowego oraz wypełniania formularzy. Wszyscy studenci aktywnie oraz z zaangażowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach.
W semestrze letnim odbyły się spotkania studentów z przedstawicielami firmy Capgemini. 06. i 13.05. 2020 r. odbyły się e-Meetingi z Capgemini. Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy kursów uzyskali wiele ważnych informacji. (poniżej opinie studentów o spotkanich).
Wnioski:
Projekt przyniósł bardzo duże korzyści studentom Politechniki Wrocławskiej. Rozszerzyli swoje umiejętności językowe z zakresu języka niemieckiego specjalistycznego z elementami IT. Kształcili umiejętności językowe w zakresie mówienia, słuchania, pisania i czytania. Korzystali z autorskich materiałów dydaktycznych opartych na autentycznych materiałach z dziedziny IT. Mieli możliwość zapoznania się z ofertą firmy Capgemini w zakresie jej działalności, oferowanych praktyk oraz pracy.
Opinie studentów o e-Meetingu:
„Wzięłam udział w spotkaniu i bardzo mi się podobało. Uważam, że było ciekawie zorganizowane, zwłaszcza wykład Clean Code, gdzie prowadzący pokazał trochę dobrych i złych praktyk. Myślę, że jest to bardzo przydatne i każdy kto pisze kod powinien chociaż trochę się na tym znać. Wszyscy prowadzący byli bardzo mili i chętnie odpowiadali na zadane pytania. Bardzo fajnie, że pomimo obecnej sytuacji udało się takie spotkanie zorganizować online (zwłaszcza, że zapewne gdyby było to zorganizowane nie online to pewnie bym nie poszła). Chętnie wezmę udział również w drugiej części!”
„Wzięłam udział w spotkaniu. Dopiero pod koniec była część, która mnie interesowała (o czystym kodzie), reszta prezentacji mnie nie porwała, ale może z tego względu, że było głównie o Javie, a ja się lepiej czuję w innych językach programowania. Panie i panowie z Capgemini byli bardzo sympatyczni i odpowiadali na wszelkie pytania. Konkurs, który został zorganizowany, jest trochę ,,dyskryminujący", bo również ma być napisany w Javie, więc nie wiem, czy na następnym spotkaniu się pojawię, zwłaszcza jeśli znowu miałoby się przeciągnąć o godzinę przez Javę. Taka jest moja opinia o spotkaniu. Sama idea jest super, ale jednak czegoś mi zabrakło.”
„Brałem udział w e-meetingu z Capgemini. Przesyłam kilka zdań podsumowania.
Na spotkaniu otrzymałem informacje na temat możliwości podjęcia pracy w Capgemini oraz o benefitach i możliwych ścieżkach kariery. Pracownicy firmy przeprowadzili ciekawe wykłady na temat projektów realizowanych w Capgemini oraz praktyczny wykład na temat zasad "Clean Code". Podczas całego spotkania była możliwość zadawania pytań oraz prowadzenia dyskusji z pracownikami firmy. Ogólnie spotkanie oceniam jako bardzo przydatne i ciekawe, na pewno wezmę udział w drugiej części w przyszłym tygodniu.”
„Wzięłam udział w tym spotkaniu. Moim zdaniem było całkiem ciekawe i pojawiło się na nim wiele przydatnych informacji. Poznałam możliwe ścieżki kariery w firmie i otrzymałam wskazówki od doświadczonych programistów. Uznaję to spotkanie za owocne.”
„Wzięłam udział w środowym spotkaniu i dla mnie było jak najbardziej ok. Nie było żadnych problemów technicznych (problemów z obrazem czy dźwiękiem), co na części wykładów nie jest tak oczywiste, także samo uczestnictwo w wykładzie było przyjemne. Bardzo fajne było to, że spotkanie było złożone z kilku różnych wykładów i każdy był przeprowadzony profesjonalnie. Sam wykład o Clean Code nie był dla mnie czymś nowym (wina/zasługa jednego kursu na specjalności, na którym prowadzący bardzo szczegółowo zwraca na to uwagę), jednak dla niemających styczności z tym zagadnieniem wykład przekazywał dużo przydatnych informacji.”
„Jeśli chodzi o e-meeting organizowany przez Capgemini to brałem udział, podobała mi się konwencja, koleżeńskie podejście między prowadzącymi oraz w stosunku do uczestników. Atmosfera była bardzo miła, a same prezentacje ciekawe, zarówno Pana Marka, jak i Pana Adriana.”