Profil

Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej jako jednostka międzywydziałowa jest jednym z największych akademickich ośrodków  nauczania języków obcych w Polsce.

Głównym zadaniem SJO jest nauczanie języków obcych studentów i doktorantów PWr. Aktualnie w Studium naucza się 7 języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i japońskiego oraz języka polskiego dla obcokrajowców.

SJO oferuje lektoraty obowiązkowe, lektoraty dodatkowe oraz dodatkowe kursy specjalistyczne i tematyczne.

W SJO pracuje wysoko wykwalifikowana kadra zapewniająca wysoki poziom nauczania języków obcych. Zajęcia językowe prowadzone są na wszystkich poziomach zaawansowania z uwzględnieniem języka specjalistycznego. Nauka odbywa się z zastosowaniem nowoczesnych metod i z wykorzystaniem najnowszych środków dydaktycznych i multimedialnych.

SJO PWr. jest członkiem Stowarzyszenia Akademickich Ośrodków Nauczania Języków Obcych SERMO oraz członkiem międzynarodowego stowarzyszenia CercleS (European Confederation of Language Centres in Higher Education).

Plan Rozwoju SJO 2023-2030

Wyciąg

Wizja

Studium Języków Obcych to nowoczesna jednostka, oferująca wielojęzyczne kształcenie; wspierająca rozwój kompetencji językowych w kontekście interdyscyplinarnych wyzwań współczesnego świata i międzynarodowego rynku pracy; promująca otwartość, tolerancję i zrozumienie różnorodności kulturowej; dbająca o wysoką jakość kształcenia; przygotowująca do pracy w środowisku obcojęzycznym, mobilności zawodowej i samorozwoju; wspierająca otoczenie akademickie i społeczno-gospodarcze.

Misja

Naszą misją jest stworzenie otwartego i innowacyjnego miejsca, które inspiruje do nauki, promuje różnorodność kulturową i umożliwia rozwój umiejętności językowych niezbędnych na europejskim rynku pracy.

Wartości

Doskonałość

Poprzez doskonałość kształcenia rozumiemy:

• nowoczesność kształcenia i doskonalenie procesu dydaktycznego z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania,
  • odpowiedzialność za rozwój kompetencji językowych i interkulturowych studentów, doktorantów i słuchaczy,
  • wysokie kompetencje i zaangażowanie kadry dydaktycznej,
  • doskonalenie programów nauczania i dostosowywanie ich do wyzwań zmieniającej się rzeczywistości,
  • promowanie wielojęzyczności i wielokulturowości,
  • nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną pozwalającą na prowadzenie oraz rozwijanie przyjaznej i twórczej komunikacji.

Współdziałanie

Poprzez współdziałanie rozumiemy:

• efektywną pracę zespołową w każdym obszarze działania SJO i Uczelni,
  • zarządzanie przez kierownictwo transparentnym systemem opartym na zrozumieniu potrzeb i celów,
  • inicjowanie otwartej komunikacji wewnętrznej i oddolne wspieranie rozwoju pracowników i jednostki,
  • wsparcie studentów, doktorantów i słuchaczy w rozwoju komunikacji językowej
    i społecznej,
    integrację środowiska w duchu współpracy z poszanowaniem tradycji akademickiej,
  • rozwijanie zarówno talentów indywidualnych, jak i kompetencji zespołowych,
  • umiędzynarodowienie procesu nauczania, współpracę ze środowiskiem akademickim oraz z otoczeniem akademickim i społeczno-gospodarczym.

Otwartość

Poprzez otwartość rozumiemy:

• gotowość do nieustannego uczenia się, rozwoju i kreatywności,
  • interdyscyplinarne podejście do nauczanych treści,
  • promocję wartości, które towarzyszą komunikacji, wspierających poczucie bezpieczeństwa, komfortu, wspólnoty i tolerancji,
  • gotowość do przeciwdziałania niepożądanym zachowaniom i do rozwiązywania problemów,
  • reagowanie na kryzysowe sytuacje i umiejętność uczenia się na nich,
  • gotowość do przyswajania wiedzy i budowanie kompetencji na podstawie doświadczeń.

Plan Rozwoju Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej w latach 2023-2030 [.pdf]