Studium Języków Obcych

O zespole

Zespół Języka Niemieckiego powstał oficjalnie w roku 1955 i liczył wówczas pięć osób (dwóch lektorów nauczało języka niemieckiego od początku lat pięćdziesiątych). Obecnie w Zespole pracuje 11 germanistów: 1 osoba na stanowisku profesora uczelni, 9 na stanowisku starszego wykładowcy i 1 na stanowisku lektora.

Zespołem Języka Niemieckiego kierowali: Maria Lebiedzińska (1955-1957), Barbara Batycka (1957-1971), Renata Kwaterska (1971-1981), Krystyna Wojtasik (1981-1987), Elżbieta Michalik (1987-1991), Anna Bińkowska (1991-1996), Edmund Całus (1996-2005), Elżbieta Radomska ( 2005-2008), Iwona Frankiewicz (2008-2012). Od roku 2012 Zespołem kieruje Beata Brocka.

Zespół prowadzi lektoraty języka niemieckiego na wszystkich poziomach zaawansowania, na studiach I, II i III stopnia, dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Od wielu lat jest również realizowany Kurs języka niemieckiego dla obcokrajowców w języku angielskim. Organizowane są również płatne kursy dokształcające z języka niemieckiego. Przeprowadzane są egzaminy certyfikatowe Acert, Telc oraz egzaminy językowe dla studentów wyjeżdżających na studia w ramach programu Erasmus+. Oprócz rzetelnej realizacji zadań dydaktycznych, członkowie zespołu są zaangażowani w działalność pozadydaktyczną. Biorą udział w organizacji cyklicznych wydarzeń językowych takich jak: Turniej Językowy, Juwenalia Językowe, Dolnośląski Festiwal Nauk, Noc Politechniki, Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych (organizator Politechnika Śląska).

Zespół Języka Niemieckiego realizował również liczne projekty: projekt „Deutsch ist ein Plus” we współpracy z firmą Capgemini, projekt międzynarodowy "Podziel się swoją kulturą, podziel się swoim językiem”, projekt międzynarodowy "Tandem", uczestniczył także w projekcie „Innowacyjna Uczelnia - Innowacyjny Nauczyciel”.

Od wielu lat członkowie zespołu współpracują z Uniwersytetem w Magdeburgu (Niemcy) i biorą czynny udział w warsztatach międzynarodowych.

Wszyscy pracownicy zespołu dbają o wysoki poziom warsztatu pracy, uczestnicząc w licznych konferencjach, kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Zespół przygotował bogaty zbiór materiałów dydaktycznych z zakresu języka niemieckiego ogólnego, specjalistycznego oraz naukowo-technicznego do pracy na lektoratach oraz do samodzielnej pracy studentów. Opracowane materiały są dostępne w Wirtualnym Środowisku Nauki. Przygotowujemy również liczne ciekawe artykuły o krajach niemieckojęzycznych, które są zamieszczane w Pasażu Poliglotka.

Szeroka działalność zespołu umożliwia studentom nie tylko uczenie się języka niemieckiego, ale również nawiązanie kontaktów międzynarodowych, sprawdzenie swoich umiejętności w licznych konkursach językowych oraz zdobycie wiedzy z zakresu kultury, nauki i pracy.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję