Logowanie

 

Studium Języków Obcych

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego, hiszpańskiego i japońskiego?

Nasz zespół językowy to bardzo dynamiczny team, którego członkowie działają na wielu płaszczyznach: prowadzą obowiązkowe lektoraty oraz inne kursy językowe (kursy dokształcające, zajęcia dla studentów ze szczególnymi potrzebami), przygotowują całą gamę materiałów edukacyjnych: językoznawczych i kulturoznawczych (Pasaż Poliglotka, Wirtualne Środowisko Nauki), organizują ciekawe, różnorodne warsztaty kulturoznawcze (po kilka w każdym semestrze), a także biorą udział w szeregu studyjnych projektów, propagujących edukację językową, wielojęzyczność i wielokulturowość (Turniej Językowy, Juwenalia Językowe czy projekt Podziel się swoją kulturą, podziel się swoim językiem, który integruje studentów polskich z obcokrajowcami studiującymi na PWr). Zespół tworzą pełni pasji i zaangażowania nauczyciele, którzy kochają uczyć i wiedzą co zrobić, żeby nauka języków była przyjemna i, przede wszystkim, skuteczna. Wykorzystując najnowocześniejszą wiedzę z zakresu dydaktyki i różnorodne metody  nauczania oraz nowe technologie, staramy się wyposażyć naszych studentów w kompetencje językowe i kulturowe, dzięki którym będą w stanie skutecznie się porozumiewać i bezproblemowo odnajdywać w kulturze krajów danego obszaru językowego.

Jeśli lubisz wyzwania, wyrusz z nami w pełną przygód językową podróż. Poznaj nowy język, zacznij uczyć się języka francuskiego, hiszpańskiego czy japońskiego!

 

Dlaczego warto uczyć się JĘZYKA FRANCUSKIEGO? (Mariusz Stanisz)

Dla ok. 80 milionów ludzi język francuski jest językiem ojczystym (Francja, Québec, Ontario i Nowy Brunszwik w Kanadzie, Belgia, Szwajcaria, Monaco, Luxemburg). Ok. 201 milionów ludzi używa francuskiego jako języka głównego, a 72 miliony jako  drugiego języka codziennego (głownie kraje Maghrebu, czyli północ Afryki, a także zachód i centrum tego kontynentu). Ok 51 milionów osób uczy się francuskiego jako języka obcego (drugi najczęściej nauczany język na świecie). Francuski jest językiem urzędowym bądź powszechnie używanym aż w 54 krajach na świecie i urzędowo lub zwyczajowo jest obecny na wszystkich kontynentach. Szacuje się, że po francusku mówi ponad 300 milionów ludzi!

Język francuski to język Unii Europejskiej i wielu organizacji międzynarodowych, a także międzynarodowych kontaktów. Znajomość francuskiego jest nieodzowna w celu podjęcia pracy w instytucjach europejskich i międzynarodowych.

Francja jest drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce (90 miliardów złotych), ale każdy francuski pracodawca chce rozmawiać z pracownikiem w swoim francuskim języku (zwłaszcza na wyższych stanowiskach, w które powinni celować nasi Absolwenci). Francuzi inwestują głównie w energetykę jądrową, odnawialne źródła energii, energetykę wodorową, infrastrukturę, branżę chemiczną oraz cyfrową – potrzebują zatem dobrze wykształconych i mówiących po francusku inżynierów.

Francja przyjmuje rocznie około 300 000 studentów z zagranicy. Dyplom w dwóch językach, studia w ramach programu Erasmus we Francji, są w zasięgu ręki. Warunek : znajomość języka francuskiego.

Znajomość języka francuskiego to komfort podróżowania po krajach frankofońskich, możliwość nawiązywania kontaktów prywatnych i zawodowych, ułatwienie udziału w konferencjach naukowych, stażach oraz przedsięwzięciach kulturalno – sportowych.

Znajomość języka francuskiego otwiera wiele nowych dróg, daje bezpośredni dostęp do niezwykle bogatej i różnorodnej kultury krajów frankofońskich, a także czyni niezwykle konkurencyjnym na rynku pracy.

Dlaczego warto uczyć się JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO? (Joanna Szemet)

Hiszpański to po chińskim i angielskim trzeci język świata. Mówi nim 500 milionów ludzi. Jest to język oficjalny w 55 krajach Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, a także Hiszpanii i jej wysp.

Język hiszpański jest łatwy w nauce, zwłaszcza dla Polaków. Nie ma w nim trudnych konstrukcji gramatycznych, a fonetyka, wymowa jest niezwykle prosta i przyjemna dla ucha.

Hiszpańska muzyka, sztuka, kino, czy literatura to elementy kultury, które poznany lepiej znając język. Kto nie chciałby czytać dzieł Gabriela Garcia Marqueza w oryginale, czy oglądać filmy Pedro Almodovara bez dubbingu. Kto nie chciałby śpiewać i rozumieć przejmujące piosenki w języku hiszpańskim, zarówno te tradycyjne flamenco jak i nowoczesne.

Hiszpanie są coraz liczniejszą grupą osób, które odwiedzają, studiują i pracują w Polsce.

Hiszpania przyjmuje też co rok tysiące stypendystów z Polski. W dzisiejszych czasach można studiować na najlepszych hiszpańskich uniwersytetach jak Salamanca czy Valladolid.

Znając język mamy możliwość zdobycia nowych doświadczeń życiowych, bardziej bezpośredniego kontaktu z rdzennymi mieszkańcami. Możliwość porozumiewania się z Hiszpanami w ich języku jest zawsze niezwykle doceniania i chwalona z ich strony.

Znajomość hiszpańskiego jest niezwykle przydatna podczas podróży do Ameryki Łacińskiej, gdyż ciężko tam porozumieć się po angielsku. Któż z nas nie chciałaby zwiedzić Buenos Aires, Hawany, czy Acapulco.

Znajomość hiszpańskiego to też nowe możliwości zawodowe, coraz więcej firm hiszpańskich otwiera swoje filie w Polsce.

Jest to jeden z najpiękniejszych języków. Warto go poznać!

Dlaczego warto uczyć się JĘZYKA JAPOŃSKIEGO? (dr Toyotaka Ota)

W ostatnich latach Korea Południowa jest w globalnym centrum uwagi kulturalnej (K-pop, BTS, Squid Game, kino koreańskie itp.), podczas gdy Japonia jest nieco niewidoczna. Jeśli powiesz, że zamierzasz uczyć się języka japońskiego, ktoś na pewno powie: „Dlaczego Japonia? Co jest w tym kraju? Jak język japoński może być przydatny?” Biorąc pod uwagę, że Japonia jest nieco w cieniu popularności Korei, pytania te są zrozumiałe.

Japońskie media przeprowadziły wywiady z koreańskimi producentami rozrywki, aby poznać sekret międzynarodowego sukcesu koreańskiej kultury (i japońskiej porażki). Okazało się, że w przeciwieństwie do Korei Południowej, Japonia ma zbyt silny rynek krajowy, który może generować wystarczające zyski lokalne. Z tego powodu Japonia nie miała potrzeby i nie ma pojęcia, jak promować swoje produkty kulturalne na rynku globalnym. Innymi słowy, nie widzimy i nie słyszymy o Japonii na co dzień, ponieważ Japonia – trzecia największa gospodarka świata (według PKB w 2022r.), za którą plasują się tylko USA i Chiny – radzi sobie dobrze na rynku krajowym, zamknięta na swoim wyspiarskim terytorium.

Obecnie Japonia stara się zatrudniać więcej obcokrajowców do sektorów technologicznych, a zapotrzebowanie jest tak duże, że w rządzie pojawiły się dyskusje na temat złagodzenia wymogów dotyczących wiz pracowniczych. Na przykład, według raportu Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, do 2030 roku w japońskim sektorze IT może być 790 000 wolnych miejsc pracy. Zatrudnienie nie ogranicza się tylko do tego przykładu i sektorów technologicznych. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma wystarczającej liczby japońskich pracowników, a w przyszłości będzie ich coraz mniej ze względu na niższy wskaźnik reprodukcji, dlatego też Japonia musi zacząć zatrudniać obcokrajowców, aby zapełnić ogromny wakat na rynku pracy. Największą barierą w zdobyciu pracy w Japonii jest język. Dla wielu firm w Japonii język japoński jest nadal minimalnym wymogiem. Dlaczego warto uczyć się języka japońskiego dzisiaj? Ponieważ ze znajomością języka japońskiego będziesz miał łatwiejszy dostęp do zupełnie nowego, obiecującego, rynku pracy.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję