Regulamin egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego przeprowadzanych w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej
I. Uwagi wstępne
- Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej (zwane dalej: SJO PWr) organizuje państwowe egzaminy certyfikatowe z języka polskiego jako obcego (zwane dalej: egzaminami) na podstawie uprawnień nadawanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
- Egzaminy koordynowane są przez Państwową Komisję ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego (zwaną dalej: Komisją).
- Egzaminy są przeprowadzane w terminach określonych w harmonogramie sesji egzaminacyjnej, ustalanej przez Komisję, na podstawie zestawów egzaminacyjnych dostarczanych przez ww. Komisję. Terminy sesji egzaminacyjnych odbywających się w danym roku kalendarzowym podawane są na stronie www.certyfikatpolski.pl.
- Do egzaminu mogą przystąpić wszyscy cudzoziemcy i obywatele polscy na stałe zamieszkali za granicą, zainteresowani udokumentowaniem stopnia swojej biegłości w języku polskim.
- Do egzaminu w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych mogą przystąpić osoby, które w dniu egzaminu mają ukończone 18 lat.
II. Rejestracja na egzamin
- Warunkiem przyjęcia na egzamin jest wypełnienie on-line formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie https://sjo.pwr.edu.pl/oferta-dodatkowa/egzaminy-certyfikatowe/egzamin-panstwowy-z-jezyka-polskiego-jako-obcego[a] oraz dokonanie opłaty egzaminacyjnej za wybrany poziom w wyznaczonym terminie. Cennik znajduje się na stronie Studium Języków Obcych PWr. Koszty przelewu w całości pokrywa wpłacający – opcja UOR.
- Liczba miejsc na egzamin jest ograniczona.
- Formularz rejestracyjny jest aktywny do wyczerpania miejsc.
- Kandydaci ponoszą pełną odpowiedzialność za prawdziwość i poprawność danych podanych w formularzu. Dane te są podstawą do wystawienia certyfikatu po zdanym egzaminie.
- Po zarejestrowaniu się na egzamin w SJO PWr i dokonaniu wpłaty nie ma możliwości zmiany miejsca egzaminu na inny ośrodek ani zmiany poziomu egzaminu.
- Chęć otrzymania faktury VAT należy zgłosić drogą mailową (zaraz po dokonaniu przelewu) oraz przesłać potwierdzenie dokonania opłaty za egzamin na adres: certyfikatpolski@pwr.edu.pl
III. Kandydaci o specjalnych potrzebach
- Kandydaci wymagający dostosowania warunków i formy przeprowadzenia egzaminu do swoich specjalnych potrzeb zdrowotnych, mają obowiązek zgłoszenia ich przy rejestracji oraz przedłożenia skanów odpowiednich zaświadczeń lekarskich, zgodnie z informacjami podanymi na stronie: http://certyfikatpolski.pl/o-egzaminie/kandydaci-o-specjalnych-potrzebach/
- Ośrodek zastrzega sobie prawo do niezorganizowania egzaminu dla kandydatów o specjalnych potrzebach w danej sesji egzaminacyjnej.
IV. Odwołanie egzaminu
- Egzaminy są organizowane w danej sesji egzaminacyjnej pod warunkiem zgłoszenia się co najmniej 20 kandydatów. Jeśli kandydatów jest mniej, ostateczną decyzję o przeprowadzeniu egzaminu podejmuje dyrektor SJO PWr.
- W przypadku odwołania egzaminu przez SJO PWr kandydaci otrzymują zwrot wpłaconej kwoty na wskazane konto.
V. Rezygnacja z egzaminu
- Aby zrezygnować z egzaminu, należy wysłać mail na adres certyfikatpolski@pwr.edu.pl z informacją o chęci rezygnacji z egzaminu o tytule “Rezygnacja z egzaminu”.
- Opłata za egzamin jest zwracana w następujących przypadkach:
a) zgłoszenie rezygnacji nastąpiło co najmniej 33 dni przed rozpoczęciem egzaminu – SJO PWr zwraca 100% opłaty za egzamin;
b) zgłoszenie rezygnacji nastąpiło w terminie 21-32 dni przed rozpoczęciem egzaminu – SJO PWr zwraca 60% opłaty za egzamin.
3. SJO PWr nie zwraca wpłaconej kwoty za egzamin w przypadku zgłoszenia tego faktu w terminie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem egzaminu.
4. Czas oczekiwania na zwrot wynosi od 3 do 5 tygodni.
VI. Wyniki egzaminu i wydanie certyfikatu
- SJO PWr informuje zdających drogą mailową o wynikach egzaminu. Procedura sprawdzania i przekazywania wyników może potrwać do 10 tygodni po egzaminie.
- Certyfikaty wydawane są po zaksięgowaniu opłaty za certyfikat w terminie do 30 dni od dnia otrzymania protokołu egzaminu z ostatecznymi wynikami.
- Zdający mają prawo wglądu do kopii swojej pracy egzaminacyjnej (w siedzibie SJO PWr w umówionym terminie) po złożeniu wniosku do SJO PWr w terminie 21 dni od daty wysłania informacji o wynikach egzaminu.
- Zdający, który nie zgadza się z przyznaną punktacją, ma prawo do złożenia wniosku o ponowne sprawdzenie części pisemnej egzaminu. Wniosek powinien zostać złożony pisemnie do PKdsPZJPjO w terminie 21 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku egzaminu. Szczegółowy tryb rozpatrywania wniosków o ponowne sprawdzenie części pisemnej egzaminu dostępny jest na stronie http://certyfikatpolski.pl/o-egzaminie/procedury/