Zasady uznawalności ocen i efektów uczenia się z języka obcego na studiach stacjonarnych
w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej
Uznanie oceny i efektów uczenia się z języka obcego na I stopniu studiów
- Każdy student Politechniki Wrocławskiej ma prawo do uznania efektów uczenia się języka obcego bez uczestnictwa w zajęciach na podstawie:
- posiadanego certyfikatu, który upoważnia go do zapisu do odpowiedniej grupy zajęciowej w czasie zapisów ogólnouczelnianych. W tym przypadku student jest zobowiązany do przedłożenia właściwemu kierownikowi zespołu językowego oryginału certyfikatu wraz z jego kopią w ciągu 14 dni od rozpoczęcia semestru. Lista uznawanych w SJO certyfikatów opublikowana jest na stronie internetowej SJO (tutaj).
UWAGA:
Certyfikat upoważnia do zaliczenia wyłącznie 60h zajęć językowych bez uczestnictwa w lektoracie. Jeden certyfikat zwalnia z realizacji tylko jednego lektoratu – nie może być ponownie przedłożony celem zwolnienia z uczestnictwa w zajęciach. - uznanego dorobku akademickiego. Dorobek akademicki studenta uznaje Dziekan przypisując punkty ECTS przenoszonym/uznanym przedmiotom. Studentowi przenoszącemu przedmioty zaliczone na Politechnice Wrocławskiej lub na innej uczelni, także zagranicznej, przypisuje się za te przedmioty taką liczbę punktów ECTS, jaka jest przypisana przedmiotom w programie studiów dla cyklu kształcenia, do którego student będzie przypisany. Warunkiem przeniesienia tych przedmiotów jest stwierdzenie zbieżności uzyskanych efektów uczenia się . Student jest zobowiązany do złożenia wymaganych przez wydział dokumentów w swoim dziekanacie przed rozpoczęciem semestru , w którym ubiega się o uznanie dorobku naukowego.
- posiadanego certyfikatu, który upoważnia go do zapisu do odpowiedniej grupy zajęciowej w czasie zapisów ogólnouczelnianych. W tym przypadku student jest zobowiązany do przedłożenia właściwemu kierownikowi zespołu językowego oryginału certyfikatu wraz z jego kopią w ciągu 14 dni od rozpoczęcia semestru. Lista uznawanych w SJO certyfikatów opublikowana jest na stronie internetowej SJO (tutaj).
- Student studiujący w języku angielskim/niemieckim nie może ubiegać się o uznanie efektów uczenia się na podstawie faktu studiowania w języku obcym. Zgodnie z planem studiów zobowiązany jest do realizacji lektoratów. Jeśli student wybierze zajęcia z języka obcego, w którym studiuje zobowiązany jest do realizacji jednego lektoratu na poziomie C1.2.
- Student obcokrajowiec:
- może ubiegać się o uznanie efektów uczenia się tylko z języka, który jest dla niego językiem obcym; wtedy zastosowanie mają pkt. I 1a lub 1b,
- może zapisać się za zgodą Dziekana danego wydziału na zajęcia z języka polskiego jako obcego na poziomie A1 i/lub A2 w zamian za obowiązkowy lektorat języka obcego B2.2 lub C1.2,
- NIE może ubiegać się o uznanie efektów uczenia się z języka, którego jest rodzimym użytkownikiem. Zgodnie z planem studiów jest zobowiązany do zapisu do grupy z języka, który jest dla niego językiem obcym.
Uznanie efektów uczenia się z języka obcego na II stopniu studiów
- Każdy student Politechniki Wrocławskiej ma prawo do uznania efektów uczenia się bez uczestnictwa w zajęciach na podstawie:
a. posiadanego certyfikatu, który upoważnia go do zapisu do zapisu do odpowiedniej grupy zajęciowej w czasie zapisów ogólnouczelnianych. W tym przypadku student jest zobowiązany do przedłożenia właściwemu kierownikowi zespołu językowego oryginału certyfikatu wraz z jego kopią w ciągu 14 dni od rozpoczęcia semestru. Lista uznawanych w SJO certyfikatów opublikowana jest na stronie internetowej SJO (tutaj). UWAGA: Jeden certyfikat zwalnia z realizacji tylko jednego lektoratu – nie może być ponownie przedłożony celem zwolnienia z uczestnictwa w zajęciach. Certyfikat przedłożony na I stopniu studiów nie może być podstawą zwolnienia z uczestnictwie w lektoracie na II stopniu studiów.
b. uznanego dorobku akademickiego. Dorobek akademicki studenta uznaje Dziekan przypisując punkty ECTS przenoszonym/uznanym przedmiotom. Studentowi przenoszącemu przedmioty zaliczone na Politechnice Wrocławskiej lub na innej uczelni, także zagranicznej, przypisuje się za te przedmioty taką liczbę punktów ECTS, jaka jest przypisana przedmiotom w programie studiów dla cyklu kształcenia, do którego student będzie przypisany. Warunkiem przeniesienia tych przedmiotów jest stwierdzenie zbieżności uzyskanych efektów uczenia się . Student jest zobowiązany do złożenia wymaganych przez wydział dokumentów w swoim dziekanacie przed rozpoczęciem semestru, w którym ubiega się o uznanie dorobku naukowego. - Student studiujący w języku angielskim/niemieckim NIE MOŻE ubiegać się o uznanie efektów uczenia się na podstawie faktu studiowania w języku obcym. Zgodnie z planem studiów zobowiązany jest do realizacji jednego kursu minimum na poziomie B2+, przy czym sugerowany jest poziom C1+, jeśli student wybierze zajęcia z języka obcego, w którym studiuje.
- Student obcokrajowiec może ubiegać się o uznanie efektów uczenia się na poziomie B2+ lub C1+ tylko z języka, który jest dla niego językiem obcym; wtedy zastosowanie mają pkt II 1a lub 1b.
Wysokość oceny uznanej
- na podstawie certyfikatu - zależy od skali punktów oraz ocen wyszczególnionych na liście uznawanych certyfikatów,
- na podstawie zaliczonego lektoratu w SJO PWr – jest taka sama przy spełnieniu następujących warunków: ten sam język, ten sam stopień studiów, ten sam poziom języka, zbieżne efekty uczenia się, realizacja obowiązkowego lektoratu (nie zalicza się lektoratu zrealizowanego spoza programu studiów),
- na podstawie zaliczonego lektoratu na innej uczelni - jest taka sama przy spełnieniu następujących warunków: ten sam język, ten sam poziom języka i te same efekty uczenia się. Efekty uczenia się opisane są w „Karcie przedmiotu języka obcego” opublikowanej na stronie SJO (tutaj).