- Decyzją Rektora mgr Iwona Frankiewicz została powołana na stanowisko Dyrektora SJO w kadencji 2024-2028
Funkcję zastępców dyrektora w nowej kadencji pełnią:
- Agnieszka Mędrecka-Kondak - zastępca dyrektora ds. kształcenia i rozwoju kadry,
- Marta Hamryszak-Sierpowska - zastępca dyrektora ds. studenckich i internacjonalizacji,
- Anna Kania - zastępca dyrektora ds. organizacji. -
Funkcję kierowników zespołów językowych w kadencji 2024-2028 pełnią:
- Dorota Pytel - kierownik Zespołu Języka Angielskiego,
- Aleksandra Gierczak-Bujak - zastępca kierownika Zespołu Języka Angielskiego,
- Beata Brocka - kierownik Zespołu Języka Niemieckiego,
- Ewa Dmowska - Kierownik Zespołu Języków Romańskich i Słowiańskich,
- Anna Dudek - Kajewska - kierownik Ośrodka Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców. -
Dyrektor SJO powołała pełnomocników dyrektora:
- ds. osób ze szczególnymi potrzebami Magdalenę Hołowko,
- ds. internacjonalizacji Katarzynę Drozd-Piotrowską,
- ds. promocji Mariusza Stanisza,
- ds. szkoleń Aleksandrę Kuźniak,
- ds. tłumaczeń dr Monikę Szelę-Badzińską. -
Dyrektor SJO powołała koordynatorów ds. egzaminów i kursów certyfikatowych:
- ds. ACERT Agnieszkę Krzos,
- ds. TELC Joannę Leszkiewicz,
- ds. kursów certyfikatowych Izabelę Koszutską. -
Dyrektor SJO powołała na kadencję 2024 – 2028:
- Studyjną Komisję ds. Jakości Kształcenia pod przewodnictwem Magdaleny Pracławskiej,
- Studyjną Komisję ds. Hospitowania Zajęć pod przewodnictwem Beaty Jaśkowskiej-Derechowskiej,
- Komisję Oceniającą w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej pod przewodnictwem dr Aleksandry Więckowskiej. -
01.10.2024 - Pani Dyrektor SJO Iwona Frankiewicz otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej (KEN) - najwyższe odznaczenie przyznawane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania.
-
W semestrze zimowym 2024/2025 ruszyły w SJO kursy dokształcające z języka angielskiego i niemieckiego, kursy certyfikatowe z języka angielskiego oraz kursy dokształcające z języka angielskiego i hiszpańskiego dla Dolnośląskiej Izby Architektów.
-
24.10.2024 zorganizowano w SJO II edycję konkursu "Around Great Britain in 80 minutes" dla uczniów LO (koordynatorzy i organizatorki: mgr A. Kania, mgr D. Rawa, mgr A. Mirowska, mgr Z. Wiszniowska). W wydarzeniu brały udział drużyny i nauczyciele szkół licealnych z Wrocławia i Bolesławca. Zwycięską drużyną została reprezentacja ALO PWr.
-
W październiku 2024 odbyła się w SJO kolejna sesja egzaminu ACERT.
-
W semestrze zimowym w ramach oferty dodatkowej odbywają się w SJO zajęcia na kursach dokształcających i certyfikatowych oraz kursach organizowanych we współpracy z Dolnośląską Okręgową Izbą Architektów.
-
W dniu 6.11.2024, w ramach współpracy uczelni w Sojuszu Unite, odbyły się połączone zajęcia studentów PWr i TU Graz. (koordynator mgr Agnieszka Mirowska).
-
W dniu 8.11.2024 w ramach projektu „Noc Politechniki”, organizowanego przez Biuro Promocji PWr, odbyły się w SJO następujące wykłady i warsztaty:
- „Odkrywamy Szwajcarię - przełęcz Jungfraujoch" - wykład mgr Krzysztofa Okulewicza;
- „British cuisine - some myths and facts" - wykład mgr Joanny Leszkiewicz;
- „Peruwiańskie opowieści" - warsztat mgr Magdaleny Zalewskiej;
- „Robots in Japan" - wykład dr Oty Toyotaka.
Koordynatorem wydarzenia z ramienia SJO była mgr Dominika Rawa. -
W dniu 19.11.2024 przedstawiciele SJO wzięli udział w ogólnouczelnianej akcji „Nocne Listowanie”. Podczas wydarzenia pracownicy PWr pisali odręcznie listy z prośbą o darowizny na fundusz stypendialny dla studentów z niepełnosprawnościami.
-
W dniach 22.11 i 23.11.2024 odbył się w SJO I etap Turnieju Językowego. W XXIII edycji imprezy językowej SJO wzięło udział 186 studentów.
-
W dniu 7.12.2024 obył się finał Turnieju Językowego. W uroczystej gali uczestniczył prof. Kamil Staniec, Prorektor ds. Kształcenia, honorowy patron i sponsor Turnieju. Koordynatorem Turnieju była mgr Paulina Rogulska.
Historia
2024/2025
2023/2024
- Od 01.09.2023 pełniącą obowiązki w ramach funkcji Kierownika Ośrodka Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców jest mgr Anna Dudek-Kajewska.
- W październiku 2023 rozpoczęła się kolejna edycja rocznego kursu języka niemieckiego z elementami IT, organizowanego we współpracy z firmą Capgemini - projekt Deutsch ist ein Plus (koordynatorzy: mgr M. Hamryszak - Sierpowska i mgr B. Brocka).
- W semestrze zimowym 2023/2024 uruchomiono w SJO trzy kursy dokształcające: „Innowacje w nauce i technologii – konserwatorium, poziom C1” i „Kurs konwersacyjny na poziomie B2” (dr A. Więckowska) oraz „Deutsch in der Firma – kurs konwersacyjny z języka niemieckiego na poziomie A2+/B1” (mgr A. Kania).
- W dniu 27.10.2023 na Politechnice Śląskiej w Gliwicach odbył się finał XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych. Studenci PWr odnieśli w niej ogromny sukces, zajmując I, II, V i IX miejsce.
- W dniach 17-18.11.2023 odbyła się kolejna edycja imprezy Noc Politechniki, organizowanej przez Biuro Promocji PWr. SJO zaprezentowała dwa warsztaty: „Podróż do świata muzyki klasycznej” (mgr N. Ziobrowska) i „Ze Skarbami na poszukiwanie skarbów – zabawa w piratów po angielsku” (mgr M. Hołowko).
- W dniu 9.12.2023 odbył się w SJO finał XXII Turnieju Językowego organizowanego pod honorowym patronatem Prorektora ds. Studenckich dr inż. Piotra Górskiego (koordynator mgr P. Rogulska).
- W dniu 19.01.2024 odbył się w SJO I etap XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Uczelni Technicznych (koordynator mgr J. Morawska).
- W terminie 6-7.02.2024 odbyły się w SJO XXI Dni Rozwoju (koordynator mgr A. Kuźniak). Pracownicy wzięli udział w warsztatach metodycznych i spotkaniach dyskusyjnych.
- W semestrze letnim 2023/2024 ruszyły w SJO kursy dokształcające dla studentów i pracowników oraz kursy dla Dolnośląskiej Izby Architektów.
- W dniach 20-21.04.2024 zorganizowano w SJO kolejną sesję egzaminacyjną Ogólnopolskiego Certyfikatu Języka Polskiego Jako Obcego na poziomie B1 i C1.
- W dniach 11.04–29.04 2024 odbyła się trzecia edycja projektu dydaktycznego Top Skills pod honorowym patronatem Prorektora ds. Kształcenia prof. Kamila Stańca (koordynatorzy: mgr A. Kania i mgr M. Hamryszak - Sierpowska). W ramach tego projektu przeprowadzono pięć webinarów w języku angielskim, których celem było rozwijanie umiejętności miękkich naszych studentów i doktorantów.
- W dniu 11.05.2024 odbył się w Poznaniu finał XXV Olimpiady Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych. Studenci reprezentujący Politechnikę Wrocławską zajęli II i IX miejsce (koordynator: mgr J. Morawska).
- W dniu 16.05.2024 odbył się w SJO I Etap XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych, organizowanej przez Politechnikę Śląską w Gliwicach (koordynator: mgr K. Rzemiński).
- W dniach 20.05–24.05.2024 zorganizowano w SJO po raz pierwszy International Week (koordynator: mgr M. Hamryszak - Sierpowska). W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele akademiccy języka angielskiego i hiszpańskiego z Francji, Turcji, Hiszpanii, Szwecji, Finlandii, Ukrainy, Niemiec, Czech oraz Chorwacji. W programie imprezy znalazły się warsztaty metodyczne, wizytacja i prowadzenie zajęć przez naszych gości oraz wycieczki po Wrocławiu i kampusie. Oprócz tego odbyły się również dwa spotkania otwarte dla wykładowców SJO i studentów naszej uczelni.
- W maju 2024 Dyrektor Studium Języków Obcych mgr Iwona Frankiewicz została wybrana do Senatu Politechniki Wrocławskiej na kadencję 2024-2028.
- W tygodniu 20.05–25.05.2024 w ramach Juwenaliów Językowych zorganizowano w SJO szereg warsztatów i konkursów o tematyce interkulturowej. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Języki w olimpijskiej formie” (koordynator: mgr M. Zalewska).
- W dniach 22.06–23.06.2024 odbyła się w SJO kolejna sesja egzaminacyjna Ogólnopolskiego Certyfikatu Języka Polskiego na poziomie B1.
- W czerwcu 2024 Komisja Programowa SJO zakończyła opracowywanie nowych programów nauczania i Kart Przedmiotu, które będą obowiązywały od roku akademickiego 2025/2026.
- W dniach 1.07–2.07.2024 odbyły się w SJO XXII Dni Rozwoju (koordynator: mgr A. Kuźniak). Lektorzy i wykładowcy wzięli udział w warsztatach metodycznych i spotkaniach prowadzonych przez zewnętrznych trenerów i pracowników uczelni.
2022/2023
- Nowym kierownikiem Ośrodka Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców została mgr Agata Wardyńska.
- Nowym Pełnomocnikiem Dyrektora ds. Szkoleń została mgr Aleksandra Kuźniak, a Pełnomocnikiem ds. Internacjonalizacji mgr Walentyna Krawczenko.
- Jesienią odbył się XXI Turniej Językowy (koordynator mgr P. Rogulska).
- 18 i 19.11.22 SJO wzięło udział w nowej imprezie promocyjnej PWr – Noc Politechniki, przygotowując warsztaty w języku angielskim (W. Krawczenko, M. Hołowko)
- W lutym 2023 odbyły się kolejne „Dni Rozwoju” (koordynator A. Kuźniak)
- Zorganizowaliśmy we współpracy z firmą Santander Bank Polska S.A. drugą edycję autorskiego ogólnopolskiego projektu Akademia Językowa Santander Top Skills PWr SJO – 5 webinarów online w języku angielskim. Tematyka obejmowała rozwój kompetencji miękkich i językowych w środowisku pracy. W projekcie udział wzięło 638 studentów z 67 uczelni w Polsce (koordynatorzy A. Kania, M. Hamryszak-Sierpowska).
- W maju 2023 odbyły się kolejne Juwenalia w SJO pod hasłem Travelnalia. (koordynator M. Zalewska).
- W maju 2023 roku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego Uczelni Technicznych, w której studenci PWr zajęli II, III, i IV miejsce.
- 12.05.2023 odbyła się w SJO PWR XXV Ogólnopolska Olimpiada Języka Polskiego jako obcego. Studenci PWr zajęli II i III miejsce.
- W terminie 3-5.07.2023 odbyły się w SJO Dni Rozwoju (koordynator mgr A. Kuźniak). Pracownicy mieli możliwość wzięcia udziału w 8 warsztatach szkoleniowych i w spotkaniu dyskusyjnym „Żywa biblioteka” z udziałem osób z niepełnosprawnościami.
- W terminie 09.07 – 14.07.2023 odbyła się 7 edycja Projektu Tandem organizowanego wspólnie z Hochschule Hannover. (koordynatorzy: mgr A. Kania z PWr i A. Zadikian z HH Language Center). W ramach projektu prowadzone były kursy językowe dla studentów oraz program tandemowy. W projekcie wzięło udział 16 studentów PWr oraz 16 studentów Hochschule Hannover.
- W dniu 13.09.2023 r. SJO zaprezentowało się podczas kolejnej edycji Salonu Maturzystów, organizowanego przez „Perspektywy” i Biuro Promocji PWr. Podczas tego wydarzenia mgr M. Kondro zaprezentowała młodzieży licealnej prezentację: „Edukacja językowa - Co nam daje nauka języków obcych i jak może zmienić nasz sposób studiowania?”.
- W dniach 20-21.09.2023 odbyła się kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (koordynatorzy: mgr A. Kania i mgr D. Rawa). W tych dniach przeprowadzono w SJO warsztaty z języka: angielskiego, japońskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego. W ramach Festiwalu odbył się również konkurs dla uczniów LO pod hasłem „ Around Great Britain in 80 minutes”.
2021/2022
- Rok akademicki 2021/2022 przebiega pod hasłem jubileuszu 70-lecia SJO „SJO - 70 lat otwarcia na świat”. Autorką zwycięskiego hasła w konkursie ogłoszonym wśród pracowników SJO jest mgr Magdalena Kondro.
- Jesienią odbył się XX Turniej Językowy (koordynator mgr P. Rogulska).
- Studium kontynuowało realizację projektów: „Welcome to Poland” (koordynator mgr J. Kozieja-Ruta)” „Deutsch ist ein Plus” (koordynator mgr B. Brocka).
- W ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym SJO kontynuowało projekt „Język angielski dla doktorantów realizujących doktorat wdrożeniowy” we współpracy z firmą KGHM Cuprum, a także kursy specjalistyczne dla Dolnośląskiej Izby Architektów (koordynator mgr M. Hamryszak-Sierpowska).
- W grudniu 2021 decyzją Rady Studium złożono wniosek o akredytację środowiskową SERMO. SJO jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który podjął wyzwanie oceny zewnętrznej jakości kształcenia językowego.
- W grudniu 2021 rozstrzygnięto konkurs ogłoszony wśród pracowników SJO na nowe logo SJO.
- Ze względu na pandemię uczelnia prowadziła kształcenie hybrydowe. W dniach 24.11.21 – 14.03.22 prowadzone było kształcenia zdalne, w pozostałe dni – stacjonarne.
- W lutym 2022 odbyły się kolejne „Dni Rozwoju” (8 szkoleń).
- W dniu 16.03.2022 Jury w składzie: Prorektor ds. kształcenia prof. Agnieszka Bieńkowska, Przedstawiciel SJO mgr Paulina Rogulska, Przedstawiciel doktorantów mgr inż. Wojciech Żuławiński, Przedstawiciel studentów Adam Pawleta oraz Dyrektor SJO mgr Iwona Frankiewicz rozstrzygnęło konkurs „Kapsuła czasu” ogłoszony wśród społeczności akademickiej i wybrało spośród zgłoszeń 10 przedmiotów, które zostaną zakopane w specjalnej kapsule podczas ceremonii związanej z obchodami 70-lecia Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej. Zwycięskie zgłoszenia to: Maseczka FFP2 - symbol pandemii i izolacji (M. Hołowko), Smartfon — symbol uzależnienia od ciągłego dostępu do informacji (M. Hamryszak-Sierpowska), Krasnal — symbol Wrocławia (M. Hołowko), Spodnie dresowe — symbol stroju stosowanego przez wielu do pracy zdalnej (J. Morawska), Klucz — jako godny zapamiętania przedmiot wychodzący z użycia (H. Hoai), Gazeta Wyborcza z dnia 25.02.2022 - pierwsze komentarze i doniesienia z wojny (D. Pytel), Mapa świata — obraz stanu granic w marcu 2022 (A.Tonguç), Plastikowa torba/reklamówka — symbol dobrobytu połowy świata, a jednocześnie ubóstwa drugiej połowy (A.E. Elmas), Ziarenka roślin z instrukcją do zasadzenia — przyszłe pokolenia będą mogły odtworzyć współczesne rośliny (R.Vatansever), Papier i długopis — przedmioty służące ludzkości do spisywania ważnych informacji, wychodzące z użycia (Y. Serinyel)
- Nowym koordynatorem ds. egzaminu ACERT została mgr Agnieszka Krzos, a ds. Certyfikacji mgr Izabela Koszutska.
- W maju odbyła się XXIII Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego Uczelni Technicznych. Nasi studenci zajęli 1, 2, 6 i 8 miejsce w Polsce. Aż 4 studentów PWr znalazło się w ścisłej dziesiątce.
- Na przełomie maja i czerwca zostały wystawione prace fotograficzne pracowników SJO w ramach wystawy jubileuszowej oraz nagrane wywiady z emerytowanymi oraz pracującymi w SJO pracownikami.
- W maju odsłonięto piękny mural z okazji Jubileuszu usytuowany na parterze budynku H4. Autorką jest studentka architektury Iga Domowicz, której projekt zwyciężył w ogłoszonym konkursie. Odsłonięcia muralu dokonał JM Rektor.
- W maju zakopano kapsułę czasu, która ma zostać odkopana za 30 lat, na stulecie SJO. Być może uzupełniona o nowe przedmioty i ponownie zakopana. Kamień z okolicznościową tabliczką, ławka komunikacyjna oraz drzewo SJO to trzy elementy małej architektury, które upamiętniają Jubileusz 70-lecia.
- W czerwcu zakończono projekt 70 słówek w 70 dni oraz przygotowano dla wszystkich pracowników PWr quiz o SJO.
- 05.2022 SJO otrzymało akredytację SERMO z oceną wyróżniającą na okres 4 lat.
- 07.2022 odbyła się uroczysta Gala Jubileuszowa, na której m.in. została wręczona akredytacja przez przedstawicieli zarządu SERMO.
2020/2021
- Decyzją Rektora mgr Iwona Frankiewicz została powołana na stanowisko Dyrektora SJO w kadencji 2020-2024.
Funkcję zastępców Dyrektora pełnią:- mgr Agnieszka Florczyk - Zastępca Dyrektora ds. Kształcenia Stacjonarnego i Rozwoju Kadry,
- mgr Marta Hamryszak-Sierpowska - Zastępca Dyrektora ds. Kształcenia Niestacjonarnego, Doktoranckiego i Internacjonalizacji,
- mgr Anna Kania - Zastępca Dyrektora ds. Organizacji.
- Funkcję Kierowników Zespołów Jezykowych pełnią:
- mgr Dorota Pytel - Kierownik Zespołu Języka Angielskiego,
- mgr Katarzyna Drozd-Piotrowska - Zastępca Kierownika Zespołu Języka Angielskiego,
- mgr Beata Brocka - Kierownik Zespołu Języka Niemieckiego,
- mgr Ewa Dmowska - Kierownik Zespołu Języków Romańskich i Słowiańskich,
- mgr Joanna Kozieja-Ruta - Kierownik Ośrodka Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców.
- Dyrektor SJO powołała Pełnomocników:
- ds. Certyfikacji i Egzaminowania - mgr Joannę Leszkiewicz
- ds. Osób ze szczególnymi Potrzebami - mgr Magdalenę Hołowko
- ds. Promocji - mgr Ewę Bogusz-Broy
- ds. Szkoleń - mgr Alicję Mazurkiewicz
- ds. Tłumaczeń - dr Monikę Szelę
- Mgr Iwona Frankiewicz została członkiem Senatu PWr kadencji 2020-2024.
- Decyzją Dyrektora powołano dwa nowe zespoły zadaniowe ds. Szkoleń oraz ds. Osób ze Szczególnymi Potrzebami, a cztery kontynuowały swoją działalność: ds. certyfikacji, tłumaczeń, promocji i internacjonalizacji.
- Od 01.01.2021 Zespół Nauczania Cudzoziemców zmienił nazwę na Ośrodek Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców (OJPiAdC).
- OJPiAdC uzyskał trzyletnią akredytację NAWA na prowadzenie intensywnych kursów języka polskiego dla jego stypendystów.
- Odbył się XIX Turniej Językowy (koordynator mgr P. Rogulska).
- Studium kontynuowało realizację projektów: “Welcome to Poland” (koordynator mgr J. Kozieja-Ruta)” “Deutsch ist ein Plus” (koordynator mgr B. Brocka).
- 5 tutorów z SJO kontynuuje udział w międzynarodowym projekcie „Mistrzowie dydaktyki”. A dwóch kolejnych dołącza w roku 2021.
- Odbyła się XXII Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego Uczelni Technicznych. Nasza studentka Pani Agnieszka Ganowicz zajęła II miejsce, a Pan Adrian Janulewicz miejsce VI.
- Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego Uczelni Technicznych ze względu na pandemię odbyła się w kwietniu 2021 (etap I) oraz we wrześniu 2021 (etap 2).
- W ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym SJO kontynuowało projekt „Język angielski dla doktorantów realizujących doktorat wdrożeniowy” we współpracy z firmą KGHM Cuprum, a także kursy specjalistyczne dla Dolnośląskiej Izby Architektów (koordynator mgr M. Hamryszak-Sierpowska).
- Odbył się XXIII DFN. Zaoferowano 9 wydarzeń językowych w trybie online. (koordynator A. Kania).
- Ze względu na pandemię uczelnia prowadziła kształcenie zdalne. Około 95% ankietowanych studentów uczestniczących w lektoratach w semestrze zimowym i letnim wystawiło notę wyróżniającą za kształcenie w trybie online.
- W ramach „Dni Rozwoju SJO” odbyły się szkolenia metodyczne oraz szkolenia z zakresu stosowania narzędzi nauczania zdalnego (koordynator mgr A. Kania).
- Odbyły się 11. Juwenalia Językowe. W okresie pandemii projekt juwenaliowy był realizowany zdalnie (koordynator mgr A. Kania, przewodnicząca Komitetu organizacyjnego mgr M. Zalewska).
- W czerwcu SJO zostało zaproszone przez Panią Prorektor prof. A. Bieńkowską do wzięcia udziału w Kongresie PWR na temat pracy zdalnej.
- SJO zgłosiło dwa projekty do ogólnopolskiego konkursu o przyznanie Certyfikatu European Language Label 2021 – Europejskiego znaku innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych (nagroda Komisarza Unii Europejskiej ds. innowacyjności, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży i ministra Edukacji i Nauki). „Projekt międzynarodowy Tandem” znalazł się w gronie pięciu nagrodzonych i wyróżnionych projektów w Polsce. We wrześniu koordynator projektu mgr A. Kania wzięła udział w uroczystości wręczenia wyróżnienia. „Wirtualny Poliglota” (koordynator mgr I. Frankiewicz) został uhonorowany wyróżnieniem w formie gratulacji dla dobrych praktyk edukacyjnych.
- Srebrny Medal za długoletnią służbę otrzymali:
mgr Jacek Bednarczuk, mgr Marta Iżykowska-Staruch, Złoty Medal za długoletnią służbę otrzymali: mgr Izabela Koszutska, mgr Joanna Kozieja-Ruta, Jolanta Szabla, Brązowy Medal za długoletnią służbę otrzymali: mgr Marta Hamryszak-Sierpowska - Nagrodę Rektora otrzymali:
mgr Agnieszka Florczyk, mgr Marta Hamryszak-Sierpowska, mgr Anna Kania, mgr Beata Brocka, mgr Ewa Dmowska, mgr Joanna Kozieja-Ruta, mgr Dorota Pytel, mgr Katarzyna Drozd-Piotrowska, mgr Anna Dudek-Kajewska, mgr Ewa Bogusz-Broy, mgr Magdalena Hołowko, mgr Renata Kasprzak, mgr Izabela Koszutska, mgr Agnieszka Krężel, mgr Alicja Mazurkiewicz, mgr Agnieszka Mirowska, mgr Małgorzata Tomala, mgr Marta Iżykowska-Staruch, mgr Joanna Grusiecka, mgr Agnieszka Rożek, dr Dagmara Szałęga, dr Tomasz Włodarski, mgra Magdalena Pracławska, mgr Zofia Paroń, mgr Ewa Juszczyk, mgr Marzena Popiel, mgr inż. Piotr Reizer, Jerzy Walczak - Złotą odznakę PWr otrzymali: mgr Jacek Bednarczuk, mgr Maria Garga, mgr Elżbieta Szczawińska, mgr Adriana Wojcieszyn, mgr Aleksandra Gierczak_Bujak, mgr Izabela Penderecka - Mosiek, mgr Małgorzata Tomala.
- Nagrodę Docendo Discimus za wyróżniającą działalność dydaktyczną otrzymała w SJO mgr Magdalena Kondro.
- Na emeryturę odeszli długoletni pracownicy administracji: Jolanta Szabla, Zofia Nachjan i Bogusław Bugno.
- Wszystkie pomieszczenia dydaktyczne i lektorskie zostały pomalowane oraz wyposażone w nowe meble. Sala 112 została gruntownie wyremontowana i przystosowana do prowadzenia konferencji i spotkań. To kolejne pomieszczenie w SJO z klimatyzacją.
2019/2020
- Odbyła się reorganizacja struktury SJO – Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców zostało przekształcone w Zespół Nauczania Cudzoziemców (ZNC). Zespołem nadal kieruje mgr J. Kozieja-Ruta.
- Specjalną nagrodę Docendo Discimus za wybitne osiągnięcia dydaktyczne otrzymała mgr Iwona Frankiewicz.
- Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała doc. dr Irina Modrzycka.
- Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej uhonorowano mgr Alicję Mazurkiewicz, mgr Elenę Kotlarczyk oraz mgr Grażynę Korzeń.
- Nagrodę Rektora otrzymali mgr J. Bednarczuk, mgr B. Brocka, mgr E. Dmowska, mgr A. Florczyk, mgr M. Górecki, mgr A. Gierczak-Bujak, mgr M. Hamryszak-Sierpowska, mgr M. Kondro, mgr J. Kozieja-Ruta, mgr M. Lamek, mgr Ł. Mally, doc. Dr I. Modrzycka, mgr E. Mroczka, dr T. Ota, mgr D. Pytel, mgr P. Rogulska, mgr U. Romańczuk, mgr A. Rożek, mgr E. Szczawińska, mgr A. Szczepanowska, mgr M. Zalewska, mgr E. Juszczyk.
- Nagrodę Dyrektora otrzymały mgr Marta Iżykowska-Staruch, dr Julia Klyus, mgr Grażyna Korzeń, mgr Walentyna Krawczenko, mgr Joanna Morawska.
- SJO PWr było pomysłodawcą organizacji Międzynarodowej konferencji „Sukces w nauce i kształceniu językowym” z okazji 75-lecia nauki polskiej we Wrocławiu we współpracy ze SPNJO Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniką Lwowską – Przewodniczące konferencji doc. dr Irina Modrzycka (PWr), mgr Aleksandra Matkowska (UWr), prof. Natalia Mukan (PL). Konferencja się nie odbyła z powodu epidemii koronawirusa.
- Odbył się XVIII Turniej Językowy (koordynator mgr P. Rogulska).
- Studium kontynuowało realizację projektów: “Welcome to Poland” (koordynator mgr J. Kozieja-Ruta), “Podziel się swoja kulturą, podziel się swoim językiem” (koordynator mgr A. Kania), “Deutsch ist ein Plus” (koordynator mgr I. Frankiewicz), “Tandem” (koordynator mgr A. Kania) oraz “Senior” (koordynator mgr M. Zwiefka).
- SJO uczestniczyło w międzynarodowym projekcie „Mistrzowie dydaktyki” (koordynator mgr E. Szczawińska).
- W ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym SJO kontynuowało projekt „Język angielski dla doktorantów realizujących doktorat wdrożeniowy” we współpracy z firmą KGHM Cuprum, a także kursy specjalistyczne dla Dolnośląskiej Izby Architektów (koordynator mgr M. Hamryszak-Sierpowska).
- Doc. dr Irina Modrzycka została pierwszym w historii SJO profesorem uczelni.
- Z powodu pandemii w semestrze letnim zajęcia odbywały się w trybie nauczania zdalnego.
- W ramach „Dni Rozwoju SJO” odbyły się szkolenia metodyczne oraz szkolenia z zakresu stosowania narzędzi nauczania zdalnego (koordynator mgr I. Frankiewicz).
- Odbyły się 10. Jubileuszowe Juwenalia Językowe. W okresie pandemii projekt p.t. „VIRtualia Językowe 2020” był realizowany zdalnie (koordynator mgr Ł. Mally, przewodnicząca Komitetu organizacyjnego mgr M. Zalewska).
- W czasie pandemii SJO realizowało na swojej stronie internetowej projekt „Tydzień światowej kultury w SJO” (koordynator dr I. Modrzycka, prof. uczelni).
- Mgr Iwona Frankiewicz została wybrana na członka Senatu PWr kolejnej kadencji w grupie pracowników niebędących profesorem lub profesorem uczelni.
2018/2019
- W ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki SJO przeprowadziło 21 imprez językowych w różnych językach dla młodzieży szkolnej, w tym po raz pierwszy dla uczniów szkół specjalnych (koordynator mgr Z. Wiszniowska).
- SJO PWr było organizatorem 27. Międzynarodowej konferencji IATEFL (przewodnicząca Komitetu organizacyjnego mgr J. Leszkiewicz).
- W 2018 roku po raz pierwszy pracownikom SJO wręczono Nagrodę Dyrektora za szczególny wkład w rozwój Studium. Nagrodę otrzymali mgr D. Rozwadowski, mgr M. Fyall, mgr H. Stanisławczyk, mgr Z. Paroń, mgr M. Górecki.
- Odbył się XVII Turniej Językowy (koordynator mgr P. Rogulska).
- SJO uzyskało nowe pomieszczenie i z własnych środków sfinansowało remont i wyposażenie nowej sali dydaktycznej, w której uczą się uczestnicy językowych kursów przygotowawczych dla cudzoziemców.
- Studium kontynuuje realizację projektów: “Welcome to Poland” (koordynator mgr J. Kozieja-Ruta), “Podziel się swoja kulturą, podziel się swoim językiem” (koordynator mgr A. Kania), “Deutsch ist ein Plus” (koordynator mgr I. Frankiewicz), “Tandem” (koordynator mgr A. Kania) oraz “Senior” (koordynator mgr M. Zwiefka).
- SJO uczestniczy w projektach ogólnouczelnianych „Innowacyjna uczelnia – Innowacyjny nauczyciel” (koordynator mgr Ł. Mally), „Strategiczne kierunki rozwoju Politechniki Wrocławskiej, jako uczelni badawczej o zasięgu międzynarodowym” (koordynator doc. dr I. Modrzycka) oraz „Mistrzowie dydaktyki” (koordynator mgr E. Szczawińska).
- W ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym SJO realizuje nowy projekt „Język angielski dla doktorantów realizujących doktorat wdrożeniowy” we współpracy z firmą KGHM Cuprum, a także organizuje kursy specjalistyczne dla Dolnośląskiej Izby Architektów (koordynator mgr M. Hamryszak-Sierpowska).
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej otrzymała mgr Anna Dudek-Kajewska.
- W ramach „Dni Rozwoju” odbyły się szkolenia metodyczne, psychologiczne i interkulturowe dla pracowników SJO (koordynator mgr I. Frankiewicz).
- SJPC SJO PWr zorganizowało Ogólnopolską Olimpiadę Języka Polskiego dla Cudzoziemców: I miejsce zajęła studentka Wydziału Mechanicznego Anastasiia Moskvitina z Ukrainy, a III nagrodę otrzymał Pavel Klimuk z Białorusi, słuchacz kursu przygotowawczego w SJPC (przewodnicząca Komitetu organizacyjnego mgr J. Kozieja-Ruta).
- W XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych w Poznaniu student PWr Filip Mykieta z Wydziału Elektroniki zajął V miejsce.
- W XIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych zorganizowanej przez Politechnikę Śląską student Politechniki Wrocławskiej Piotr Herud z Wydziału Informatyki został laureatem II miejsca, a Karolina Głuszek z Wydziału Elektroniki zajęła V miejsce.
- Odbyły się 9. Juwenalia Językowe p.t. „Język Matematyki” (koordynator Ł. Mally, przewodnicząca Komitetu organizacyjnego M. Zalewska).
- W lipcu 2019 r. SJO PWr było gospodarzem kolejnej edycji projektu „Tandem”. Studenci PWr uczestniczyli wraz ze studentami z Niemiec z Hochschule Hannover w letniej polsko-niemieckiej szkole językowej (organizatorzy mgr A. Kania i mgr A. Skowronek).
- SJO zorganizowało 28 warsztatów interkulturowych dla studentów i doktorantów PWr.
- Lektorzy SJO Agnieszka Gołaś, Julia Kluys, Agata Barańska-Szczepaniak i Katarzyna Hołojda-Mikulska uzyskali tytuł doktora nauk humanistycznych.
2017/2018
- Odbyło się uroczyste zebranie pracowników SJO z okazji 65-lecia Studium.
- Powołano pełnomocników dyrektora:
ds. kursów dokształcających – mgr Martę Hamryszak-Sierpowską
ds. internacjonalizacji – mgr Annę Kanię
ds. tłumaczeń – mgr Katarzynę Drozd-Piotrowską
ds. certyfikacji i egzaminowania – mgr Joannę Leszkiewicz
ds. promocji – dr Aleksandrę Krauze-Majtykę. - Przewodniczącą Zespołu ds. Oceny Jakości Kształcenia została dr Aleksandra Więckowska
- Na rok akademicki 2017/18 powołano 3 zespoły zadaniowe:
Zespół zadaniowy ds. internacjonalizacji (Koordynator: mgr A. Kania)
Zespół zadaniowy ds. tłumaczeń (Koordynator: mgr K. Drozd-Piotrowska)
Zespół zadaniowy ds. promocji (Koordynator: dr A. Krauze-Majtyka). - SJO uczestniczy w projekcie ogólnouczelnianym „Innowacyjna uczelnia –Innowacyjny nauczyciel”, koordynator: mgr Ł. Mally
- Studium kontynuuje realizację projektów:
“Welcome to Poland”
“Podziel się swoja kulturą, podziel się swoim językiem”
“Deutsch ist ein Plus”
“Tandem”
“Senior”. - Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej uhonorowano mgr Izabelę Koszutską, mgr Dorotę Pytel, mgr Annę Tyszkiewicz, mgr Agnieszkę Mędrecką-Kondak, mgra Janusza Derechowskiego oraz mgra Krzysztofowi Okulewicza.
- W XIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych w Poznaniu student PWr p. Paweł Narolski zajął III miejsce, a p. Michał Bożek - 8 miejsce.
- W XIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego dla Studentów Wyższych Uczelni Technicznych zorganizowanej przez Politechnikę Śląską studentka PWr p. Patrycja Glomb została laureatką I miejsca, a II miejsce zajął również student Politechniki Wrocławskiej p. Jakub Woszczycki.
- Pani mgr Katarzyna Setkowicz z Zespołu Języków Romańskich i słowiańskich uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych.
- We współpracy z Hochschule Hannover w lipcu 2018 r. studenci PWr uczestniczyli w letniej polsko-niemieckiej szkole w Niemczech (organizatorzy mgr Anna Kania i mgr Aleksandra Skowronek).
- Odbyły się 8. Juwenalia Językowe „Wittigalia 2018” (koordynator Ł. Mally, przewodnicząca Komitetu organizacyjnego M. Zalewska).
2016/2017
- Na dyrektora Studium w kadencji 2016 – 2020 powołano doc. dr Irinę Modrzycką
- Funkcję zastępcy dyrektora ds. dydaktyki objęła mgr Iwona Frankiewicz, a zastępcy ds. studiów niestacjonarnych i doktoranckich – mgr Marta Hamryszak-Sierpowska
- Do pełnienia nowo utworzonej funkcji zastępcy dyrektora ds. organizacji powołano mgra Łukasza Mally
- Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała mgr Renata Kasprzak
- Do pełnienia funkcji kierowników zespołów językowych zostali powołani:
Zespół języka angielskiego – mgr Elżbieta Szczawińska (kierownik zespołu) oraz mgr Agnieszka Florczyk (zastępca kierownika zespołu);
Zespół języka niemieckiego – mgr Beata Brocka;
Zespół języków romańskich i słowiańskich – mgr Ewa Dmowska;
Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców – mgr Joanna Kozieja-Ruta - Nagrodę Rektora „Docendo discimus” za wybitne osiągnięcia dydaktyczne otrzymała mgr Renata Kasprzak
- Po raz pierwszy w swojej historii Studium ma swojego przedstawiciela w Senacie PWr – senatorem została wybrana doc. dr Irina Modrzycka
- Zespół języka niemieckiego we współpracy z firmą Capgemini realizuje projekt „Deutsch ist ein Plus”
- Powołano pełnomocnika ds. internacjonalizacji – mgra Łukasza Mally.
- W ramach projektu wewnętrznego dokonano modernizacji i aktualizacji Wirtualnego Środowiska Nauki SJO.
- Odbył się XIV Turniej Językowy, koordynator mgr I. Koszutska.
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymała mgr I. Frankiewicz.
- Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej uhonorowano mgr M. Iżykowską-Staruch, mgra M. Bednarskiego oraz mgra Z. Dekę.
- Odbyły się siódme Juwenalia Językowe „Dziki Zachód i Tajemniczy Wschód” (koordynator Ł. Mally).
- Z okazji 65-lecia SJO otrzymało w prezencie od Władz Uczelni krasnoludka, którego studenci nazwali „Poliglotkiem”. Poliglotek zamieszkał przed budynkiem H-4.
- Studium realizuje nowy projekt „Podziel się swoim językiem, podziel się swoją kulturą”. Autor i koordynator projektu – mgr A. Kania.
- Grupa robocza w składzie mgr Iwona Frankiewicz, mgr Elżbieta Szczawińska, mgr Beata Brocka, mgr Ewa Dmowska, mgr Agnieszka Florczyk, mgr Marta Hamryszak-Sierpowska, dr Romualda Kuźmińska opracowała nowe programy nauczania dopasowane do potrzeb studentów oraz wymogów nowoczesnego rynku pracy dla lektoratów B2.1, B2.2, C1.1, C1.2 oraz B2+ i C1+. W oparciu o nowe programy SJO przeprowadziło modernizację Wirtualnego Środowiska Nauki oraz opracowało wiele nowych materiałów dydaktycznych.
- W XVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych 3 studentów PWr zostało laureatami 1, 4 i 7 miejsca.
- Odbyła się XVI Ogólnopolska Olimpiada Języka Polskiego organizowana przez SJPC PWr.
- Odbył się XX Dolnośląski Festiwal Nauki, koordynator – mgr K. Rzemiński.
- SJO uczestniczy w projekcie Wydziału Chemicznego „Program rozwoju kompetencji” z ofertą specjalistycznych kursów języka angielskiego (koordynator mgr Adriana Wojcieszyn).
- Certyfikat językowy PWr ACERT zmienił swoją nazwę na ACERT SERMO i jest teraz certyfikatem uznawanym przez wszystkie polskie uczelnie stowarzyszone w SERMO.
- W ramach współpracy z TU Magdeburg mgr E. Radomska i mgr P. Zgondek brali udział w międzynarodowych warsztatach metodycznych.
- Pani Monika Szela z Zespołu Języka Angielskiego uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych.
- 20 pracowników SJO wyjechało na zagraniczne staże i szkolenia językowo-metodyczne w ramach programu Erasmus+.
2015/2016
- Na kierownika Zespołu języków romańskich i słowiańskich powołano mgr Ewę Dmowską.
- Powołano pełnomocnika ds. internacjonalizacji – mgr Martę Hamryszak-Sierpowską.
- Na lata 2015-2017 powołano 6 zespołów zadaniowych:
Zespół zadaniowy ds. nauczania (Koordynator: mgr I. Frankiewicz)
Zespół zadaniowy ds. internacjonalizacji (Koordynator: mgr M. Hamryszak-Sierpowska)
Zespół zadaniowy ds. certyfikacji (Koordynator: mgr J. Leszkiewicz)
Zespół zadaniowy ds. tłumaczeń (Koordynator: mgr K. Drozd-Piotrowska)
Zespół zadaniowy ds. działalności pozadydaktycznej (Koordynator: mgr A. Kania)
Zespół zadaniowy ds. promocji SJO (Koordynator: mgr I. Penderecka-Mosiek) - Wprowadzono nowe programy nauczania języka akademickiego i specjalistycznego na poziomach B2.1 i B2.2 oraz C1.1 i C1.2.
- Odbył się XIV Turniej Językowy, koordynator mgr I. Koszutska.
- Raport z samooceny jakości kształcenia SJO za rok 2014/15 uzyskał ocenę „wyróżniającą” wystawioną przez Radę ds. Jakości Kształcenia PWr.
- Opracowano nowe cele strategiczne i mierniki ich realizacji w ramach Strategii Rozwoju SJO na lata 2015-2020.
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymała mgr I. Frankiewicz.
- Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej uhonorowano mgr M. Iżykowską-Staruch, mgra M. Bednarskiego oraz mgra Z. Dekę.
- Odbyły się szóste Juwenalia Językowe (koordynator mgr J. Grusiecka-Domagała)
- W ramach współpracy SJO z Hochschule Hannover w lipcu 2016 r. studenci PWr wyjechali do Hanoweru w ramach projektu „Tandem”. Koordynator projektu – mgr A. Kania
- Odbył się XIX Dolnośląski Festiwal Nauki, koordynator – mgr K. Rzemiński
- SJO włączyło się do realizacji projektu Wydziału Chemicznego „Program rozwoju kompetencji” z ofertą specjalistycznych kursów języka angielskiego (koordynator mgr Adriana Wojcieszyn)
- W ramach współpracy z TU Magdeburg odbyła się wizyta kierownictwa Centrum Języków Obcych niemieckiej uczelni, które przeprowadziło szkolenie w ramach Dni Rozwoju SJO dla germanistów oraz rewizyta lektorów Zespołu języka niemieckiego (mgr E. Radomskiej, mgra P. Zgondka, mgra K. Rzemińskiego) w Magdeburgu w celu udziału w tradycyjnych międzynarodowych warsztatach metodycznych.
2014/2015
- Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymał mgr Marian Górecki
- Funkcję zastępcy dyrektora ds. studiów niestacjonarnych i doktoranckich w roku akademickim 2014-2015 pełni mgr Marta Hamryszak-Sierpowska
- Powołano Komisję Oceny i Zapewniania Jakości Kształcenia SJO
- Powołano Pełnomocnika ds. certyfikacji SJO – mgr Joannę Leszkiewicz
- Złoty Medal za długoletnią służbę otrzymały mgr A. Szczepanowska i mgr T. Staszewska.
- Srebrny Medal za długoletnią służbę otrzymała mgr B. Jaśkowska-Derechowska.
- Raport z samooceny jakości kształcenia SJO uzyskał ocenę „wyróżniającą” wystawioną przez Radę ds. Jakości Kształcenia PWr.
- Odbył się XIII Turniej Językowy, koordynator mgr A. Florczyk.
- W ramach Juwenaliów Językowych zrealizowano projekt „InterAkcja ze światem”, przewodnicząca komitetu organizacyjnego - mgr J. Grusiecka-Domagała.
- Odbył się XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki, koordynator – mgr K. Rzemiński.
- Zakończono realizację projektu „Santander Universidades”, koordynator projektu – mgr A. Cach.
- W ramach współpracy SJO z Hochschule Hannover w lipcu 2015 r. odbył się kolejny etap projektu „Tandem”. SJO przyjmowało niemieckich studentów we Wrocławiu. Koordynator projektu – mgr A. Kania.
- Odbyła się XV konferencja naukowo-dydaktyczna „Kształcenie wielojęzyczne, interkulturowe i integrujące w szkole wyższej”, przewodnicząca Komitetu programowego -doc. dr R. Kuźmińska, przewodnicząca Komitetu organizacyjnego - mgr A. Cach.
2013/2014
- Nagrodę „docendo discimus” za wybitne osiągnięcia dydaktyczne otrzymała doc. dr Irina Modrzycka
- Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: mgr Małgorzata Stawska i mgr Jan Strach
- Do realizacji Strategii Rozwoju SJO powołano 10 Zespołów zadaniowych:
Zespół zadaniowy ds. nauczania języka specjalistycznego (Koordynator: mgr Magdalena Kondro)
Zespół zadaniowy ds. nauczania języka naukowo-technicznego (Koordynator: mgr Adriana Wojcieszyn)
Zespół zadaniowy ds. dokształcania (Koordynator: mgr Iwona Frankiewicz)
Zespół zadaniowy ds. e-learningu, blended learningu i nowych technologii (Koordynator: mgr Piotr Zgondek)
Zespół zadaniowy ds. certyfikacji (Koordynator: mgr Joanna Wasilewska)
Zespół zadaniowy ds. tłumaczeń (Koordynator: mgr Katarzyna Drozd-Piotrowska)
Zespół zadaniowy ds. działalności pozadydaktycznej (Koordynator: mgr Anna Kania)
Zespół zadaniowy ds. współpracy międzynarodowej (Koordynator: mgr Elżbieta Szczawińska)
Zespół zadaniowy ds. kształtowania umiejętności humanistycznych (Koordynator: doc. dr Helena Kajetanowicz)
Zespół zadaniowy ds. promocji SJO (Koordynator: mgr Izabela Penderecka-Mosiek) - W ramach współpracy PWr z Bankiem Zachodnim WBK Studium opracowało i wdraża projekt wewnętrzny mający na celu promocję języka hiszpańskiego i kultury krajów hiszpańskojęzycznych zgodnie z globalnym programem Santander Universidades (kierownik projektu - doc. dr Irina Modrzycka, koordynator - mgr Aleksandra Cach)
- Komisja ds. Jakości przeprowadziła samoocenę jakości działalności SJO. Opracowano Raport samooceny jakości działalności SJO za rok akademicki 2012-2013 i 2013-2014 dla uczelnianej Rady ds. Jakości Kształcenia (autorzy Raportu doc. dr Irina Modrzycka, doc. dr Romualda Kuźmińska, mgr Jacek Bednarczuk)
- W ramach współpracy SJO z Hochschule Hannover w lipcu 2014 r. odbył się wyjazd grupy studentów PWr oraz opiekunów - lektora języka polskiego mgr Grażyny Balkowskiej i lektora języka niemieckiego mgr Anny Kani - do Hanoweru. Oprócz kursów językowych polscy i niemieccy studenci uczestniczyli w projekcie „Tandem”. Koordynator projektu – mgr Grażyna Balkowska
- Zakończono realizację projektu „Utworzenie Wirtualnego Środowiska Nauki SJO”.
- Zrealizowano I i II etap projektu „Santander Universidades”, opracowano sprawozdanie z realizacji I i II etapów projektu (autorzy doc. dr Irina Modrzycka, mgr Aleksandra Cach, mgr Jacek Bednarczuk)
- Opracowano sprawozdanie z realizacji Strategii Rozwoju SJO za lata 2012 i 2013 (autorzy doc. dr Irina Modrzycka, doc. dr Romualda Kuźmińska)
- Odbył się XVII Dolnośląski Festiwal Nauki, SJO zorganizowało ponad 20 imprez językowych, koordynator – mgr Krzysztof Rzemiński
- Odbyły się metodyczne szkolenia wewnętrzne dla lektorów, szkolenia dla kierownictwa oraz „Dni Rozwoju SJO” o tematyce „Działalność SJO na rzecz jakości kształcenia w ramach Strategii Rozwoju”.
2012/2013
- Na kadencję 2012-2016 powołano nowe kierownictwo SJO:
Dyrektor – doc. dr Irina Modrzycka
Zastępca Dyrektora ds. dydaktyki – mgr Iwona Frankiewicz
Zastępca Dyrektora ds. studiów niestacjonarnych i doktoranckich – mgr Katarzyna Drozd-Piotrowska
Kierownik zespołu języka angielskiego – mgr Joanna Wasilewska
Zastępca Kierownika zespołu języka angielskiego – mgr Elżbieta Szczawińska
Kierownik zespołu języka niemieckiego – mgr Beata Brocka
Kierownik zespołu języków romańskich i słowiańskich – mgr Teresa Trochimczuk
Kierownik SJPC – mgr Joanna Kozieja-Ruta - Utworzono nowy zespół językowy – Zespół języków romańskich i słowiańskich
- W SJO utworzono stanowisko Kierownika ds. administracyjnych, które objęła mgr Marzena Kasperczak
- Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymały:
mgr Elżbieta Wróblewska
mgr Beata Czachorowska - Specjalną nagrodę Rektora - Lwa Politechniki - otrzymała mgr Joanna Leszkiewicz za szczególny wkład w rozwój SJO
- Studium wprowadziło nowy system nauczania oparty na KRK
- W wyniku prac Komisji ds. Jakości pod kierownictwem mgr Jacka Bednarczuka wdrożono System Doskonalenia Jakości Kształcenia Językowego
- SJO rozpoczęło realizację projektu wewnętrznego „Utworzenie Wirtualnego Środowiska Nauki SJO”, kierownik projektu doc. dr Irina Modrzycka, koordynator mgr Piotr Zgondek
- SJO zorganizowało kursy przygotowujące do egzaminów IELTS, CAE, FCE, Bulats, inicjator i organizator – mgr Joanna Wasilewska
- W SJO powstał Zespół ds. tłumaczeń, koordynator – mgr Katarzyna Drozd-Piotrowska
- Odbył się XI Turniej językowy z 6 języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i polskiego dla studentów obcokrajowców, koordynator – mgr Elżbieta Szczawińska
- Student Politechniki Wrocławskiej Maciej Kaczmarek wywalczył II miejsce i został laureatem VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego
- Zorganizowano trzecie Juwenalia Językowe pod tytułem „Survival językowy czyli językowa szkoła przetrwania” . Komitetowi organizacyjnemu przewodniczyła mgr Joanna Grusiecka-Domagała, koordynator – mgr Agnieszka Krzos. Po raz pierwszy Juwenalia Językowe odbyły się w ZOD w Legnicy i w Jeleniej Górze.
- Po raz pierwszy coroczne spotkanie pracowników SJO z emerytowanymi pracownikami Studium odbyło się w maju (a nie w styczniu jak poprzednio) i stało się nową tradycją SJO
- W ramach programu Erasmus EILC po raz trzeci SJPC przeprowadziło intensywne kursy języka polskiego dla 46 studentów obcokrajowców z 8 krajów, kierownik projektu - mgr Joanna Kozieja-Ruta
- W ramach współpracy SJO z Hochschule Hannover lektorzy SJPC i Zespołu języka niemieckiego wspólnie zorganizowali Summer School dla niemieckich i polskich studentów. Koordynator projektu – mgr Grażyna Balkowska
- Opracowano Strategię Rozwoju SJO do 2020 roku (autorzy doc. dr Irina Modrzycka, doc. dr Romualda Kuźmińska)
- Odbył się XVI Dolnośląski Festiwal Nauki, SJO zorganizowało 30 imprez językowych, koordynator – mgr Zuzanna Wiszniowska
- Odbyły się pierwsze „Dni Rozwoju SJO” o tematyce „Przykłady dobrych praktyk dydaktycznych” oraz specjalne szkolenia dla kierownictwa Studium.
2011/2012
- Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymały:
mgr Ewa Marynowska-Sowula
mgr Ewa Poterałowicz - Komisja do spraw Jakości w poszerzonym składzie zajmuje się wdrażaniem systemu zapewnienia jakości oraz opracowaniem dokumentów związanych z wprowadzeniem Krajowych Ram Kwalifikacji, które będą obowiązywać od roku akademickiego 2012/ 2013
- Studium nawiązało współpracę z Biurem Karier PWr w sprawie badania kompetencji językowych absolwentów PWr celem dostosowania programów nauczania do potrzeb rynku pracy
- Studium zostało Organizatorem sesji egzaminacyjnych testów BULATS, Cambridge ESOL
- Studium obchodziło swoje 60- lecie. Uroczystości Jubileuszowe odbyły się 18 maja 2012 r.
Tytuł honorowego profesora Politechniki Wrocławskiej otrzymał pierwszy Kierownik Studium prof. Jan Cygan. Złotą odznakę Politechniki Wrocławskiej z brylantem otrzymała doc. dr Romualda Kuźmińska. Z okazji Jubileuszu SJO wydano Księgę pamiątkową „Historia Studium we wspomnieniach” pod redakcją doc. dr R. Kuźmińskiej. - Studium zorganizowało 21. Międzynarodową Konferencję Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Angielskiego IATEFL.
- Studium zorganizowało konferencję SERMO „Psychologiczne aspekty nauczania i zarządzania w szkole wyższej”
- Odbyły się drugie Juwenalia Językowe o tematyce sportowej.
- Odbył się X Turniej językowy, w programie rywalizacji językowych po raz pierwszy znalazł się język hiszpański.
- W administracji SJO utworzono nowe stanowisko Asystenta ds. finansów, które objęła mgr Ewa Zubowska.
- W ramach programu Erasmus EILC Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców przeprowadziło intensywne kursy języka polskiego dla studentów z 12 krajów.
- Odbył się XV Dolnośląski Festiwal Nauki, SJO zorganizowało 22 imprezy językowe.
2010/2011
- Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała mgr Ewa Mroczka.
- Nagrodę „docendo discimus” za wybitne osiągnięcia dydaktyczne otrzymała mgr Jolanta Dudzińska.
- W ramach projektu wewnętrznego opracowano „System zapewnienia jakości kształcenia językowego”.
- Studium rozpoczęło przygotowania do akredytacji środowiskowej.
- Zorganizowano IX edycję Turnieju Językowego z języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego.
- 10 maja odbyły się pierwsze Juwenalia Językowe pod tytułem „Kalejdoskop językowy”.
- SJPC zorganizowało Ogólnopolską Olimpiadę Języka Polskiego dla Cudzoziemców w Szklarskiej Porębie, 2-tygodniowy letni kurs języka polskiego dla studentów uczelni partnerskiej z Riazania (Rosja) oraz intensywne kursy języka polskiego dla studentów programu LLP-Erasmus z 9 krajów.
- Studium aktywnie uczestniczy w działalności stowarzyszeń branżowych: mgr Joanna Leszkiewicz została członkiem zarządu Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Angielskiego IATEFL, doc. dr Irina Modrzycka została członkiem zarządu Stowarzyszenia Akademickich Ośrodków Nauczania Języków Obcych SERMO.
- lipiec 2011 - Dyrektorem Studium została doc. dr Irina Modrzycka, germanistka, Zastępcą Dyrektora ds. Rozwoju – mgr Joanna Wasilewska, anglistka.
- Odbył się XIV Dolnośląski Festiwal Nauki, SJO zorganizowało 23 imprezy językowe dla młodzieży szkolnej.
- SJO zostało zwycięzcą konkursu na najlepszą politykę językową szkół wyższych w Polsce zorganizowanego w ramach akcji społecznej "Język to podstawa. Ucz się języków!” dzięki opracowaniu „Strategii budowania kultury jakości kształcenia językowego” (autor doc. dr Irina Modrzycka).
2009/2010
- Została powołana Grupa robocza ds. dysleksji pod przewodnictwem Pani mgr Ewy Mroczki.
- Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała mgr Danuta Nędza.
- Nagrodę „docendo discimus” za wybitne osiągnięcia dydaktyczne otrzymała mgr Joanna Kozieja-Ruta.
- Opracowano nową stronę internetową SJO.
- Wykonano projekt dydaktyczny „Języki obce w środowisku pracy inżyniera” jako wkład SJO w obchody Jubileuszu 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu.
- Opracowano regulamin i opis nowego egzaminu centralnego dla poziomów B2 i C1, A2 i B1.
- Odbyła się XIV Konferencja Naukowo-Dydaktyczna „Interdyscyplinarność w nauczaniu języków Obcych”.
- Opracowano strategię rozwoju „języków rzadkich”.
- Przeprowadzono ankietyzację studentów w celu optymizacji planowania kursów językowych na I i II stopniu studiów.
- Zorganizowano VIII edycję Turnieju Językowego z języków: angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego.
- Student Politechniki Wrocławskiej Michał Małkus zajął I miejsce w XI Olimpiadzie Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych.
- Studium kontynuowało współpracę międzynarodową z uczelniami partnerskimi z Rosji (Moskwa, Riazań) i Niemiec (Magdeburg).
2008/2009
Na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Rozwoju powołano doc. dr Irinę Modrzycką, germanistkę.
Odbyła się reorganizacja pracy administracji:
- mgr Bogusława Jaworska została Kierownikiem Biblioteki SJO,
- na stanowisku starszego referenta Sekretariatu SJO zatrudniono Katarzynę Chańko,
- utworzono nowy dział „Baza studencka”, w którym pracuje Jolanta Szabla.
Wprowadzono obowiązkowe egzaminy centralne na poziomie B2 na I stopniu studiów.
Opracowano i wprowadzono Program rozwoju i działań projakościowych:
- powołano Komisję ds. Jakości pod przewodnictwem mgr Jacka Bednarczuka;
- opracowano nowy system nauczania i egzaminowania na poziomie B2 i C1;
- wprowadzono elementy języka specjalistycznego do programów nauczania oraz do testów i zadań egzaminacyjnych;
- przygotowano kryteria oceny jakości procesu nauczania języków obcych, procedury hospitacji i wdrażania nowych pracowników oraz Regulamin egzaminu centralnego;
- organizowano cykl szkoleń wewnętrznych dla lektorów (wykłady i warsztaty) związanych z zapewnieniem wysokiej jakości kształcenia na PWr.
Odbył się uczelniany Turniej językowy.
Utworzono system komunikacji wewnętrznej – e-tablicę.
Uporządkowano dorobek naukowo-dydaktyczny Studium.
Otwarto Klub Lektora.
2005-2008
SJO przeprowadziło następujące działania:
I. W zakresie działalności dydaktycznej:
1. Przystosowano i opracowano system nauczania języków obcych dla zreformowanych studiów I i II stopnia Procesu Bolońskiego.
2. Wzbogacono ofertę dydaktyczną w powiązaniu z potrzebami Uczelni:
- przygotowano nową ofertę kursów profilowanych w ramach obowiązkowych lektoratów,
- przygotowano i przeprowadzono kursy języka angielskiego i francuskiego dla pracowników wykładających przedmioty kierunkowe w językach obcych - 2006,
- wprowadzono nauczanie języków: koreańskiego – 2006/2007 i czeskiego – 2007/2008,
- wprowadzono akademicki certyfikat ACERT poświadczający znajomość języka obcego, uzyskaną w ramach obowiązkowych lektoratów dla studentów Uczelni - 2008,
- wprowadzono nową – nowocześniejszą formę egzaminu doktorskiego dla doktorantów,
- wprowadzono kursy z zakresu emisji głosu, sztuki prowadzenia dyskusji i wystąpień publicznych,
- wprowadzono wykłady z historii i kultury polskiej – 2006,
- przygotowano i wprowadzono końcowe egzaminy centralne dla słuchaczy kursu przygotowawczego SJPC – 2007/2008,
- przeprowadzono intensywne kursy języka polskiego w ramach Szkoły Letniej - 2005/2006.
II. W zakresie działalności wspomagającej nauczanie języków obcych:
- zorganizowano XIII Międzynarodową konferencję naukowo-dydaktyczną pt. „Rola akademickich ośrodków nauczania języków obcych i języka polskiego w tworzeniu europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego” – wrzesień 2007,
- zorganizowano w latach 2005/2006 cykl szkoleń dla pracowników dydaktycznych na temat Procesu Bolońskiego, systemu jakości oraz w latach 2007/2008 na tematy psychologiczno-pedagogiczne,
- zorganizowano dyskusję na temat prowadzenia przedmiotów kierunkowych w językach obcych,
- podjęto współpracę z Działem Współpracy Międzynarodowej nad opracowaniem projektu w celu powołania Centrum Kształcenia Językowego.
III. W zakresie organizacji:
- opracowano Regulamin SJO, SJPC oraz Biblioteki SJO – 2005/2006,
- dostosowano system oceniania do obowiązującego Regulaminu Oceniania -2005/2006,
- powołano Zespół dydaktyczny ds. Studiów Niestacjonarnych i utworzono funkcję kierownika dla tego Zespołu. Funkcję objęła mgr Dorota Pytel, anglistka.
IV. W zakresie działalności okołodydaktycznej:
- zorganizowano w latach 2006, 2007 i 2008 Turniej Językowy z zakresu języków angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego,
- zorganizowano w roku 2007 Olimpiadę Języka Polskiego dla Cudzoziemców,
- udział pracowników dydaktycznych SJO w Dolnośląskim Festiwalu Nauki,
- przygotowano i złożono projekt na konkurs European Language Label (maj 2008) pt. „Politechnika poliglotów – nauczanie umiejętności komunikacyjnych w międzynarodowym świecie techniki i biznesu”.
V. W zakresie działalności informacyjnej, public relations i kształtowaniu wizerunku SJO:
- wprowadzono tablice informacyjne zgodne z logotypem Uczelni,
- opracowano i wdrożono logo SJO,
- przygotowano materiały na temat SJO i SJPC do publikacji w ośmiu numerach Pryzmatu oraz 1 w Gazecie Wrocławskiej, 4 informacje w lokalnej TV – 2007/2008,
- zmieniono stronę internetową SJO i opracowano stronę WWW dla SJPC po polsku, angielsku i hiszpańsku – 2007/2008,
- opracowano w kilku wersjach językowych informator na temat kursu przygotowawczego prowadzonego przez SJPC dla obcokrajowców zamierzających studiować na Politechnice – 2005/2006,
- opracowano merytoryczne i graficzne zamówienia „broszur i gadżetów” po polsku, angielsku i hiszpańsku dla SJPC – 2007/2008.
Nagrodę "docendo discimus" za wybitne osiągnięcia dydaktyczne otrzymali:
- mgr Joanna Leszkiewicz (2006)
- mgr Małgorzata Stawska (2008)
Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:
- mgr Elżbieta Radomska (2005)
- mgr Joanna Kozieja-Ruta (2006)
- doc. dr Helena Kajetanowicz (2007)
- mgr Grażyna Balkowska (2008)
2005
Pierwszy centralny egzamin z języków obcych - styczeń 2005.
Wprowadzenie kursów poprawkowych.
Dyrektorem Studium została mgr Małgorzata Stawska, polonistka, Zastępcą Dyrektora ds. Dydaktyki – mgr Renata Kasprzak, anglistka.
2004
XII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna „Bogactwo kultur i cywilizacji europejskiej na lektoracie języka obcego”.
Rozpoczęcie prac nad projektem e-learningowym oraz opracowanie interaktywnych testów komputerowych.
Wprowadzenie języka japońskiego do oferty kursów językowych.
Szkolenia metodyczno-dydaktyczne dla lektorów uczelni Wrocławia.
2003
Studium uzyskało licencję do przeprowadzania egzaminów językowych, w których zdający otrzymują certyfikaty międzynarodowe TELC.
Studium zorganizowało XII Międzynarodową Konferencja IATEFL.
Konferencja Sekcji Glottodydaktycznej Stowarzyszenia "Bristol" Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego zorganizowana z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Reforma systemu nauczania języków obcych - wprowadzenie jednolitych poziomów znajomości języka według Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego, opisanie umiejętności językowych dla poszczególnych poziomów zaawansowania, określenie struktury i zakresu egzaminów językowych.
Organizacja wakacyjnych kursów języka rosyjskiego dla studentów PWr w Moskwie.
Organizacja Olimpiady Języków Obcych dla studentów uczelni wrocławskich.
2002/2003
Konkurs Językowy dla Studentów Politechniki przy współudziale ZSP.
2002
Obchody 50 rocznicy istnienia SJO.
Studium współorganizuje z Uniwersytetem Wrocławskim Międzynarodową Konferencję Naukową "Język polski, literatura i kultura polska w dydaktyce języka polskiego jako obcego".
XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna „Mój warsztat metodyczny na początku XXI wieku”.
2001/2002
Szkolenie Dydaktyczne dla lektorów Studium Języków Obcych.
2000
X Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna „Nauczanie języków obcych na lektoratach w dobie reformy szkolnictwa i integracji ze Wspólnotą Europejską”.