Niemiecko – polska letnia szkoła językowa – projekt tandemowy. Lipiec 2018

W dniach 1.07. – 8.07.2018 odbył się piąty projekt tandemowy uczelni Hochschule Hannover i Politechniki Wrocławskiej. Z grupą polskich studentów zawitaliśmy ponownie do gościnnego Hanoweru, aby wzmacniać nasze umiejętności językowe i zdobywać nowe kompetencje interkulturowe.

W projekcie wzięło udział 12 studentów niemieckich HH oraz 15 studentów polskich z PWr.

Program wymiany

Program wymiany obejmował intensywny kurs języka polskiego na poziomie A1 dla studentów niemieckich (prowadzony przez mgr Aleksandrę Skowronek), intensywny kurs języka niemieckiego na poziomie B2 dla studentów polskich (prowadzony przez wykładowcę mgra Alexandra Steinhofa) i realizację projektu tandemowego. W ramach zajęć tandemowych studenci stworzyli w grupach polsko-niemieckich koncept wirtualnej firmy (simulation globale) i przygotowali pisemne i ustne zadania szczegółowo opisujące funkcjonowanie firmy, stworzyli stronę internetową przedsiębiorstwa i odgrywali wybrane role biznesowe. Gospodarze zagwarantowali nam bogaty program dodatkowy- zwiedzaliśmy największą w regionie fabrykę,  zatrudniającą 12 tys. pracowników  - Nutzfahrzeugefabrik VW, poznaliśmy Hanower i okolicę. Organizatorzy zapewnili nam wiele niezapomnianych rozrywek (poznanie regionalnego święta Schützenfest i zabawy integracyjne.

Opiekę nad grupą niemiecką sprawowała mgr Anne Zadikian,  a za realizację programu po stronie polskiej odpowiedzialne były mgr Anna Kania i mgr Aleksandra Skowronek.

Podziękowanie

Pragniemy wyrazić specjalne podziękowania Ministerstwu Nauki i Kultury Landu Dolna Saksonia za dofinansowanie projektu w ramach środków ze współpracy regionów partnerskich.

Serdecznie dziękujemy za bardzo dobrą, wieloletnią współpracę i organizację całego programu wymiany międzynarodowej dyrekcji centrum językowego ZLB – Language Center  Hochschule Hannover – Pani mgr Christinie Ahrberg oraz wszystkim współpracownikom, którzy przyczynili się do realizacji kolejnej edycji naszego projektu tandemowego.

Sprawozdanie przygotowała Anna Kania