Program kursu B1

KURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA POZIOMIE B1 CAPGEMINI DLA STUDENTÓW INFORMATYKI I KIERUNKÓW POKREWNYCH

Cele i zakładane efekty uczenia się:

Celem kursu jest przygotowanie językowe studentów do pracy w branży informatycznej. Doskonalenie umiejętności komunikowania się w typowych sytuacjach życia zawodowego poprzez poszerzanie środków językowych (słownictwa i gramatyki). Kontynuowanie kształcenia umiejętności językowych w zakresie słuchania, czytania, pisania i mówienia. Doskonalenie umiejętności rozumienia treści i intencji wypowiedzi, rozpoznawania szczegółowych informacji w bardziej rozbudowanych wypowiedziach oraz ich interpretacji. Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem dłuższych tekstów, wyszukiwania potrzebnych informacji zawartych w tekście oraz dokonywania jego analizy. Rozwijanie umiejętności komunikowania się w zakresie ogólnych zagadnień związanych ze środowiskiem pracy np. struktura firmy, warunki pracy, sytuacja rynkowa. Rozwijanie umiejętności prowadzenia komunikacji w firmie i z klientem.

Doskonalenie umiejętności opisywania sytuacji i zdarzeń (np. maile), przekazywania w formie pisemnej informacji dotyczących spraw z życia zawodowego oraz wypełniania formularzy. Doskonalone są również kompetencje społeczne oraz umiejętność uczenia się (np. skupianie uwagi na ważnych informacjach, efektywne współdziałanie podczas pracy w parach lub grupach, umiejętność wykorzystywania dostępnych materiałów do samodzielnej nauki).

Podstawowe informacje:

• Prowadzenie kursu: wykładowcy Zespołu Języka Niemieckiego Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej
  • Wymagania wstępne dla uczestników: znajomość języka niemieckiego na poziomie A2 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
  • Forma nauczania (tradycyjna / zdalna): tradycyjna i zdalna
  • Forma przedmiotu: ćwiczenia
  • Liczba godzin: 60
  • Forma zaliczenia: test zaliczeniowy
  • Literatura podstawowa: Unternehmen Deutsch Aufbaukurs (Hueber), Im Beruf (Hueber), Fokus Deutsch (Cornelsen), Deutsch für Ingenieure (Springer)
  • Literatura uzupełniająca: materiały zebrane w Wirtualnym Środowisku Nauki, materiały własne lektora, linki umieszczane na dedykowanym dla grupy kursie opartym na platformie Moodle
  • Warunki zaliczenia: uczestnictwo w zajęciach oraz test końcowy

Krótki opis zawartości całego przedmiotu:

Podczas kursu studenci doskonalą słownictwo i struktury gramatyczne w zakresie tematów życia zawodowego (np. ubieganie się o pracę, struktura firmy, warunki pracy, komunikacja w firmie, sytuacja rynkowa, szkolenia, spotkania, motywacja w pracy) oraz rozszerzają kompetencje społeczne i umiejętność uczenia się.

Treści programowe:

1. Small talks – komunikacja na co dzień. (2h)
  2. Życiorys, ogłoszenia o pracę, ubieganie się o pracę, list motywacyjny. (5h)
  3. Struktura firmy, działy, kompetencje pracowników (2h)
  4. Warunki pracy w firmie: wynagrodzenie, godziny pracy, świadczenia socjalne, urlop. (2h)
  5. Historia i przyszłość firmy, sytuacja rynkowa (4h)
  6. W firmie i poza nią – zebrania, narady, szkolenia, konferencje, spotkania integracyjne (4h)
  7. Podstawowe słownictwo z matematyki – działania, wzory, twierdzenia (4h)
  8. Komunikacja w firmie: maile, rozmowy telefoniczne i przez komunikatory
  9. Konflikty w firmie i ich rozwiązywanie. (4h)
  10. Motywacja w pracy. (2h)
  11. Komunikacja z klientem – odpowiedzi na zapytania, prośby, żądania, udzielanie porad, zażalenia.
  12. Jak przygotować dobrą prezentację? (2h)
  13. Języki programowania, zastosowania. (2h)
  14. Cloud computing. (2h)
  15. Nowości technologiczne jako wyzwanie dla informatyków:
    a) Druk 3d (2h)
    b) Trendy mobilnych technologii – Ios vs Android (2h)
  16. Bezpieczeństwo (w) sieci. Wirusy, Trojany, hakerzy. (4h)
  17. Prezentacje przygotowane przez studentów (4h)
  18. Powtórki materiału (2h)
  19. Test końcowy (2h)

Materiał leksykalno-gramatyczny:

• Powtórka gramatyki i słownictwa z pierwszej części kursu