Program kursu A2

KURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA POZIOMIE A2 DLA STUDENTÓW INFORMATYKI

Cel kursu:
Celem kursu jest przygotowanie językowe studentów do pracy w branży informatycznej.

Zakładane efekty uczenia się:

• rozwijanie umiejętności komunikowania się w typowych sytuacjach życia zawodowego poprzez poszerzanie środków językowych (słownictwa i gramatyki),
  • kontynuowanie kształcenia umiejętności językowych w zakresie słuchania, czytania, pisania i mówienia,
  • wykształcenie umiejętności rozumienia prostych wypowiedzi (monologowych i dialogowych) na temat wydarzeń z życia zawodowego oraz ważnych informacji w prostych komunikatach, np. w biurze, na dworcu, na lotnisku, w hotelu,
  • rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz znajdowania w tekstach potrzebnych informacji (np. w mailach),
  • wykształcanie umiejętności opowiadania, w odpowiedni do poziomu sposób, o sobie, o innych osobach i miejscach, które zna (np. zawód i obowiązki informatyka, firma, miasto), o minionych wydarzeniach (np. dzień w pracy) oraz uczestniczenia w rozmowie na znane tematy,
  • rozwijanie umiejętności opisywania zdarzeń (np. sprawozdanie), przekazywania w formie pisemnej informacji dotyczących typowych spraw z życia zawodowego, zachowując kolejność zdarzeń, notowania ważnych informacji (np. dotyczących terminów) oraz wypełniania niezłożonych formularzy,
  • rozwijane są również kompetencje społeczne oraz umiejętność uczenia się (np. skupianie uwagi na podstawowych informacjach, efektywne współdziałanie podczas pracy w parach lub grupach, umiejętność wykorzystywania dostępnych materiałów do samodzielnej nauki, umiejętność korzystania z nowych technologii).

Podstawowe informacje:

• Prowadzenie kursu: wykładowcy Zespołu Języka Niemieckiego Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej
  • Wymagania wstępne dla uczestników: znajomość języka niemieckiego na poziomie A1 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
  • Forma nauczania (tradycyjna / zdalna): tradycyjna i zdalna
  • Forma przedmiotu: ćwiczenia
  • Liczba godzin: 60
  • Forma zaliczenia: test zaliczeniowy
  • Literatura podstawowa: Podręczniki do nauki języka niemieckiego specjalistycznego: Unternehmen Deutsch Grundkurs Kap. 6-10, Alltag, Beruf@Co.
  • Literatura uzupełniająca: materiały zebrane w Wirtualnym Środowisku Nauki, materiały własne lektorów.
  • Warunki zaliczenia: uczestnictwo w zajęciach oraz test końcowy

Krótki opis zawartości całego przedmiotu:

Podczas kursu studenci rozwijają podstawowe słownictwo i podstawowe struktury gramatyczne w zakresie tematów życia zawodowego  (opis zawodów, urządzeń, systemów, miejsc, relacji międzyludzkich, wyrażania krótkiej charakterystyki, usytuowania czynności i wydarzeń w czasie) oraz rozszerzają kompetencje społeczne i umiejętności uczenia się.

Zawartość tematyczna:

1. Przedstawianie się, opowiadanie o sobie i o innych. Zwroty grzecznościowe. (2h)
  2. Zawód informatyka. Specjalizacje. Czynności i obowiązki w miejscu pracy. (2h)
  3. Small talks w pracy i w życiu prywatnym. (4h)
  4. Komputer – budowa, parametry, dane techniczne. (2h)
  5. Porównywanie  przedmiotów (właściwości) i danych tabelarycznych/wykresów. (4h)
  6. Obsługa systemu Windows i programów komputerowych. (8h)
  7. Korespondencja służbowa. Maile, notatki, telekonferencje, rozmowy telefoniczne. (10h)
  8. Problemy z komputerem i ich rozwiązywanie. Udzielanie porad. (2h)
  9. Miejsca w mieście. Środki lokomocji. Opis drogi. Planowanie podróży. Rezerwacje biletów, miejsc w hotelu. Wypełnianie formularzy (8h)
  10. Ustalanie terminów, podział obowiązków, wyznaczanie zadań w firmie. (4h)
  11. Problemy w firmie i ich rozwiązywanie. (4h)