Sprawozdanie z projektu Deutsch ist ein Plus 2022/23

W semestrze zimowym 2022/23 w ramach projektu „Deutsch ist ein Plus” w zajęciach z języka niemieckiego na poziomie A2 uczestniczyło 16 studentów. Zajęcia odbywały się we wtorki w godz. 15.15-16.45 oraz w czwartki w godz. 18.45-20.15 i prowadzone były przez Krzysztofa Rzemińskiego.  Pierwsze zajęcia odbyły się w czwartek, 06.10.2022 roku. Kurs realizowany był w formie stacjonarnej. Podczas zajęć  zostały osiągnięte zakładane cele i został zrealizowany zaplanowany program.

Podczas kursu studenci rozwinęli podstawowe słownictwo i podstawowe struktury gramatyczne w zakresie tematów życia zawodowego (opis zawodów, urządzeń, systemów, miejsc, relacji międzyludzkich, wyrażania krótkiej charakterystyki, usytuowania czynności i wydarzeń w czasie) oraz rozszerzyli kompetencje społeczne i umiejętności uczenia się. Wszyscy studenci ukończyli pierwszy semestr kursu z wynikiem pozytywnym.

W semestrze letnim 2022/23 zajęcia odbywały się na poziomie B1, w tych samych terminach, we wtorki w godz. 15.15-16.45 oraz w czwartki w godz. 18.45-20.15. Zajęcia prowadził nadal Krzysztof Rzemiński. W czasie zajęć osiągnięto zakładane cele i zrealizowano program.

Studenci kontynuowali kształcenie umiejętności językowych w zakresie mówienia, czytania, słuchania i pisania. Rozwijali umiejętności komunikowania się w zakresie ogólnych zagadnień związanych ze środowiskiem pracy np. struktura firmy, warunki pracy, sytuacja rynkowa. Rozwijali umiejętności prowadzenia komunikacji w firmie i z klientem. Doskonalone były umiejętności opisywania sytuacji i zdarzeń (np. maile), przekazywania w formie pisemnej informacji dotyczących spraw z życia zawodowego oraz wypełniania formularzy. Wszyscy studenci aktywnie oraz z zaangażowaniem uczestniczyli w ćwiczeniach i ukończyli kurs z wynikiem pozytywnym.

W ciągu roku  odbyły się dwa spotkania studentów z przedstawicielami firmy Capgemini.  Na początku roku akademickiego odbyło się spotkanie, podczas którego została przedstawiona firma Capgemini. Podczas wizyty przedstawicielek firmy w czerwcu 2023 roku studenci zostali zapoznani z informacjami dot. rekrutacji do firmy oraz otrzymali wskazówki odnośnie procesów rekrutacyjnych. Spotkania przebiegły w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy kursu uzyskali wiele ważnych informacji.

Wnioski:

Projekt przyniósł bardzo duże korzyści studentom Politechniki Wrocławskiej. Rozszerzyli swoje umiejętności językowe z zakresu języka niemieckiego specjalistycznego z elementami IT. Kształcili umiejętności językowe w zakresie mówienia, słuchania, pisania i czytania. Korzystali z autorskich materiałów dydaktycznych opartych na autentycznych materiałach z dziedziny IT.  Bardzo ważny dla uczestników kursu był kontakt z przedstawicielami firmy. Studenci mieli możliwość zapoznania się z ofertą firmy Capgemini w zakresie jej działalności, oferowanych praktyk oraz pracy, a także sprawdzenia swoich możliwości językowych z zakresu języka niemieckiego. Grupa pracowała systematycznie i z zaangażowaniem.

4.7.2023 Beata Brocka