19.04.2021 Tell me something about yourself

Tell me something about yourself – jak się przedstawić w sposób profesjonalny na rozmowie kwalifikacyjnej?”

Uczestnicy warsztatu poznają różne strategie, struktury i zwroty przydatne do przedstawienia  swojego doświadczenia akademickiego, zawodowego oraz własnych kluczowych cech i wartości w rozmowie kwalifikacyjnej. Zostaną też przedstawione pomysły na nieszablonowe odpowiedzi, które pozwolą nam zostać zapamiętanym w procesie rekrutacyjnym. Zdobyte umiejętności będą przydatne podczas rozmowy kwalifikacyjnej, spotkań na konferencjach czy innej platformie zawodowej.
Warsztat zostanie przeprowadzony w języku angielskim (poziom słuchaczy B1+ - C2) i będzie trwał 60 minut.

Tell me something about yourself – How to professionally introduce yourself during a job interview’

The workshop participants will learn a number of strategies, structures and phrases on how to present their key strengths and values as well as their own academic and professional experience during a job interview. They will also be introduced to various ideas how describe themselves in a unique, creative way to stand out and be memorable to recruiters. The acquired skills will be useful not only for job interviews, but also for conferences and other professional events.
The workshop will be conducted in English (language level B1+ - C2). Duration – 60 minutes.

19.04, godz. 18.45

Notka biograficzna

Magdalena Kondro jest lektorem języka angielskiego na Politechnice Wrocławskiej, trenerem metodycznym oraz autorem podręczników Wydawnictwa Macmillan. Na uczelni prowadzi kursy języka specjalistycznego i akademickiego na studiach inżynierskich, magisterskich i doktoranckich. Poprzednio pracowała na stanowisku metodyka w szkole językowej, lektora na uczelni wojskowej oraz nauczyciela w szkołach państwowych. Prowadziła zajęcia z metodyki nauczania języka angielskiego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej oraz z metodyki prowadzenia zajęć i wykładów w języku angielskim na ASP. Regularnie uczy też języka biznesowego dostosowanego do różnych grup zawodowych. Przeprowadza wiele szkoleń, m.in dla organizacji IATEFL.
Jako osoba energiczna i kreatywna uważa, że każdą przeszkodę w nauce języka da się pokonać i  chętnie dzieli się ze studentami nietypowymi sposobami i mnemotechnikami ułatwiającymi skuteczne opanowanie języka angielskiego. Fascynują ją ludzie, w każdym człowieku widzi ogromny potencjał i wierzy, że od każdego może się także sama czegoś nauczyć.

Biodata

Magdalena Kondro is an ELT teacher, teacher trainer and author of coursebooks for Macmillan Education. At the university, she teaches ESP and Academic English to full time undergraduate, postgraduate and PhD students. Previously she has been a Director of Studies at a language school, a lecturer at a military university and a teacher in state schools. She has run ELT methodology courses for the University of Lower Silesia and methodology of classes and lectures in English courses at the Academy of Art and Design in Wroclaw. She has also taught Business English courses tailored for various professional groups. As a trainer, she leads workshops for various organisations, including IATEFL.
Magdalena is energetic and creative with a can-do attitude and passion for sharing her vast collection of effective language learning tips and tricks. People fascinate her immensely; she sees a huge potential in everyone and believes everybody can teach her something new too.