Studium Języków Obcych

Regulamin egzaminu językowego

Językowe egzaminy kwalifikujące do wyjazdów w ramach programów międzynarodowych (np. Erasmus+) 

  1. Egzamin przeprowadzany jest na zlecenie Działu Współpracy Międzynarodowej. Harmonogram rekrutacji oraz poziom egzaminu jest określany przez zamawiającego. 
  2. Egzamin przeprowadzany jest na poziomie B2 (Erasmus+ studia i praktyki) wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Składa się z części pisemnej i części ustnej. Obie części egzaminu przeprowadzone są w tym samym dniu (z przerwą pomiędzy nimi).
  3. Zagadnienia tematyczne określone są w programie nauczania B2.1 i B2.2 (dla poziomu B2)  dostępne są na stronie www.sjo.pwr.edu.pl.
  4.  Struktura egzaminu:
    1. Część pisemna (komputerowa lub tradycyjna) trwa 60 minut i można z niej uzyskać 50 punktów. Obejmuje następujące elementy: 
      • Słuchanie (10 punktów): 1-2 teksty wraz z zadaniami sprawdzającymi umiejętność rozumienia ze słuchu.
      - tematyka tekstów –wypowiedzi lub dialogi na temat życia akademickiego, zawodowego, dotyczące nauki i technologii, z elementami języka w środowisku pracy 
      - typy ćwiczeń: np. prawda/fałsz, łączenie, uzupełnianie luk lub wybór odpowiedzi,
      • Czytanie (10 punktów): 1-2 teksty wraz z zadaniami sprawdzającymi umiejętność rozumienia tekstu czytanego.
      - tematyka tekstów  – np. artykuł dotyczący zagadnień popularno-naukowych, zawodowych, dotyczący życia studenckiego (ogłoszenia, broszury, dokumenty, formularze, artykuły itp.)
      - typy ćwiczeń – np. prawda/fałsz, wybór odpowiedzi lub krótka odpowiedź na pytanie, łączenie/wyszukiwanie informacji w tekście. 
      • Leksyka - 20 punktów
      • Gramatyka - 10 punktów
    2. Część ustna trwa ok. 7-10 minut. Można z niej uzyskać 20 punktów. Studenci odpowiadają pojedynczo lub w parach bez wcześniejszego przygotowania. Część ustna składa się z: 
      • autoprezentacji (3-4 minuty) zawierającej informacje na temat własnego kierunku studiów, wydziału, specjalizacji oraz krótkie przedstawienie zagranicznej uczelni, na którą wyjeżdża dany student. (Student jest zobowiązany do wcześniejszego przygotowania ustnej autoprezentacji!).
      • wypowiedzi na wylosowane pytanie (reakcja lub opinia studenta dotycząca wylosowanego tematu) lub dialogu (wspólne rozwiązywanie problemu lub sytuacje  z życia studenckiego).
      W części ustnej oceniane są następujące elementy: adekwatność, spójność i płynność wypowiedzi, gramatyka i leksyka oraz wymowa.
  5. Z egzaminu można uzyskać maksymalnie 70 punktów. Warunkiem zdania egzaminu jest przystąpienie zarówno do części pisemnej jak i ustnej oraz uzyskanie z każdej części minimum 50% punktów.
  6. Obowiązująca poniższa skala punktowa
    Punkty Ocena
    70-69 5,5
    68-63 5,0
    62-56 4,5
    55-49 4,0
    48-42 3,5
    41-35 3,0
    < 35 2,0
  7. Ze zdawania egzaminu  zwalniają (za zgodą Działu Współpracy Międzynarodowej):
    o zdany egzamin ACERT,
    o zaliczony lektorat z języka obcego na poziomie B2.2 lub wyższym,
    o posiadane certyfikaty językowe zgodnie z wykazem zamieszczonym na stronie SJO
  8. Wyniki podaje Dział Współpracy Międzynarodowej oraz wydziałowi koordynatorzy w terminie podanym w harmonogramie rekrutacji na bieżący rok akademicki (do wglądu na stronie SJO).
  9. Egzaminami w ramach programów międzynarodowych zajmuje się mgr Marta Hamryszak-Sierpowska.
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję