Program kursu A1+

KURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO NA POZIOMIE A1+ DLA STUDENTÓW INFORMATYKI
KOD GRUPY: L00-68a

Cel:
przygotowanie językowe studentów do pracy w branży informatycznej.

Zakładane efekty uczenia się:

• zapoznanie z podstawowymi treściami i środkami językowymi w zakresie tematów z życia zawodowego oraz podstawowymi  treściami interkulturowymi,
  • wykształcenie w podstawowym zakresie działań językowych:
    • rozumienia mowy (krótkich wypowiedzi, poleceń, komunikatów, pytań oraz informacji dotyczących osób, terminów, zdarzeń itp.),
    • języka pisanego (rozumienie prostych tekstów dot. życia zawodowego np. wiadomości email lub SMS, prostych formularzy),
    • mówienia (porozumiewanie się na odpowiednim poziomie w codziennych sytuacjach zawodowych, np. przywitanie, pożegnanie, przedstawianie się, wyrażenie prośby i podziękowania, umawianie się na spotkanie, ustalanie terminów, zamawianie),
    • pisania (pisanie prostymi zdaniami np. wiadomości email lub SMS, opisywanie czynności oraz wypełnienie prostych formularzy (dane osobowe), sporządzenie prostej notatki lub listy potrzeb, terminarza dnia, napisanie krótkiej wiadomości),
  • uświadomienie potrzeby samodzielnej pracy i przygotowanie studenta do dalszej nauki języka niemieckiego.

Podstawowe informacje:

• Prowadzenie kursu: wykładowcy Zespołu Języka Niemieckiego Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej
  • Wymagania wstępne dla uczestników: brak wymagań wstępnych
  • Forma nauczania (tradycyjna / zdalna): tradycyjna + zdalna
  • Forma przedmiotu: ćwiczenia
  • Liczba godzin: 60
  • Forma zaliczenia: test zaliczeniowy
  • Literatura podstawowa: Podręcznik do nauki języka niemieckiego specjalistycznego – Unternehmen Deutsch – Grundkurs Kap. 1-5.
  • Literatura uzupełniająca: materiały: teksty i ćwiczenia leksykalno-gramatyczne dot. życia zawodowego zebrane w Wirtualnym Środowisku Nauki, materiały własne lektorów.
  • Warunki zaliczenia: uczestnictwo w zajęciach oraz test końcowy

Krótki opis zawartości całego przedmiotu:

Podczas kursu studenci poznają podstawowe słownictwo i podstawowe struktury gramatyczne w zakresie tematów życia zawodowego (nazywania osób, miejsc, czynności, relacji międzyludzkich, zainteresowań, wyrażania podstawowej charakterystyki, usytuowania czynności i wydarzeń w czasie) oraz zdobywają podstawową wiedzę na temat zachowań  socjokulturowych.

Zawartość tematyczna:

1. Organizacja kursu. Podstawowe dane osobowe. (2h)
  2. Przedstawianie się, role w zespole, lista uczestników wyjazdu służbowego, wyjazdu szkoleniowego. Poznawanie nowych kolegów.  (6h)
  3. Wizytówki, numery telefonów, dokumenty, rozmowy telefoniczne (prośba o wyjaśnienie, niezrozumienia). (8h)
  4. Służbowe spotkania, odwiedziny w firmie, umawianie terminów. (6h)
  5. Obsługa systemu Windows i programów komputerowych. (6h)
  6. Korespondencja służbowa. Maile, chaty. (6h)
  7. Zamawianie artykułów przez telefon i w formie pisemnej, rezerwacja samochodu, biletu. Poszukiwanie korzystnej oferty. Wypełnianie prostych formularzy. (6h)
  8. Opis drogi, pytanie o drogę, obiekty w mieście. (4h)
  9. Podróż służbowa, serwis na dworcu i lotnisku, rozmowy w hotelu. Czytanie informacji. (6h)
  10. Spędzanie czasu wolnego, hobby, zainteresowania –dialogi, krótkie rozmowy. (6h)
  11. Utrwalenie  i podsumowanie materiału. (2h)