Opis projektu

Cykl kursów języka niemieckiego dla studentów Politechniki Wrocławskiej, kierunek Informatyka i kierunki pokrewne na zlecenie firmy „CAPGEMINI”

Zleceniodawca: CAPGEMINI
Koordynator projektu od strony firmy „Capgemini” - Julia Combik

Realizacja projektu: POLITECHNIKA WROCŁAWSKA , Studium Języków Obcych

Koordynator projektu od strony PWr: mgr Marta Hamryszak-Sierpowska

Kierownik kursu od strony PWr: mgr Beata Brocka

Przedmiotem projektu jest kształcenie studentów Politechniki Wrocławskiej kierunku Informatyka oraz kierunków pokrewnych w zakresie języka niemieckiego z elementami IT na poziomie podstawowym. Jednocześnie w ramach projektu będą prowadzone różnorodne działania mające na celu popularyzację nauki języka niemieckiego w branży informatycznej.

Projekt jest finansowany  przez firmę „Capgemini”. Zajęcia dla studentów są nieodpłatne.

Uczestnicy projektu:
studenci Politechniki Wrocławskiej kierunku Informatyka i kierunków pokrewnych tj. Cyberbezpieczeństwa, Informatycznych Systemów Automatyki, Informatyki Algorytmicznej, Informatyki Stosowanej, Informatyki Technicznej, Inżynierii Systemów, Teleinfomatyki, Sztucznej Inteligencji, Zaufanych Systemów Sztucznej Inteligencji,  Informatyki Algorytmicznej, Big Data Analytics, Electronic and Computer Engineering, Matematyki Informatycznej wydziałów Informatyki i Telekomunikacji, Podstawowych Problemów Techniki, Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz Matematyki.

Cel projektu: przygotowanie językowe studentów do pracy w branży informatycznej.

Realizacja celu przez kształtowanie i rozwijanie umiejętności:

• komunikowania się w typowych sytuacjach życia zawodowego;
  • rozumienia prostych wypowiedzi (monologowych i dialogowych) na temat wydarzeń z życia zawodowego oraz ważnych informacji w prostych komunikatach;
  • czytania ze zrozumieniem oraz znajdowania w tekstach potrzebnych informacji (np. w mailach);
  • opowiadania, w odpowiedni do poziomu sposób, o sobie, o innych osobach i miejscach, które zna (np. zawód i obowiązki informatyka, firma, miasto), o minionych wydarzeniach (np. dzień w pracy);
  • uczestniczenia w rozmowie na znane tematy;
  • opisywania informacji dotyczących typowych spraw z życia zawodowego (np. pisanie sprawozdania) oraz zdarzeń, przy zachowaniu ich kolejności;
  • notowania ważnych informacji (np. dotyczących terminów) oraz wypełniania niezłożonych formularzy.

Rozwijane są również kompetencje społeczne oraz umiejętność uczenia się (np. skupianie uwagi na podstawowych informacjach, efektywne współdziałanie podczas pracy w parach lub grupach, umiejętność wykorzystywania dostępnych materiałów do samodzielnej nauki, umiejętność korzystania z nowych technologii).

Czas trwania projektu: 01.10.2023 – 01.07.2024

Prowadzący zajęcia: lektorzy języka niemieckiego SJO PWr.

Miejsce zajęć: kampus Politechniki Wrocławskiej lub forma zdalna, zależnie od sytuacji epidemicznej

Sposób kwalifikacji: zapisy oraz test językowy. Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej

Zakres działań projektowych:

I. Dydaktyka

• przeprowadzenie od października 2023 roku zajęć z języka niemieckiego dla studentów Politechniki Wrocławskiej w/w wydziałów, którzy zakwalifikowali się do udziału w projekcie. Przewidziana jest jedna grupa na poziomie A2:

Semestr zimowy 2023/24:
    1. poziom A2 (60 godzin kursu, prowadzący: mgr Krzysztof Rzemiński),
    Semestr letni 2023/24:
    1. poziom B1 (60 godzin kursu, prowadzący: mgr  Krzysztof Rzemiński),
  • samodzielna praca studentów oraz praca z lektorem na zajęciach na platformie Wirtualne Środowisko Nauki,
  • niektóre zajęcia będą prowadzone z pracownikami firmy „Capgemini” w zakresie nauki języka niemieckiego z elementami IT (np. przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej wg procedur firmy),
  • udział studentów w wydarzeniach szkoleniowych we Wrocławiu związanych z językiem niemieckim oraz krajami niemieckojęzycznymi.

II. Promocja projektu poprzez:

• podkreślanie potrzeby znajomości języka niemieckiego w branży informatycznej na kursach w SJO)
  • organizację wspólnie z uczestnikami kursu warsztatów językowych dla studentów PWr.,
  • wizytę w firmie „Capgemini” celem poznania firmy i możliwości odbycia praktyki lub stażu,
  • możliwość odpłatnego uzyskania certyfikatu akademickiego o poziomie znajomości języka niemieckiego.

Ukończenie kursu:

Studenci po pozytywnie ukończonym kursie otrzymają świadectwo. Na tej podstawie będą mogli starać się o uznanie kursu w dorobku naukowym w swoim dziekanacie (lektorat języka obcego na I stopniu studiów za 2 ECTS, 60 godzin zajęć). Warunki ukończenia kursu zostały opisane w Regulaminie kursów. Dodatkową, płatną opcją po ukończeniu kursu jest możliwość uzyskania akademickiego certyfikatu ACERT. Szczegóły dotyczące egzaminu ACERT będą podane na zajęciach.