Debata

Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej zaprasza do wzięcia udziału w debacie w języku angielskim dla studentów Politechniki Wrocławskiej oraz studentów z innych ośrodków akademickich

Zadanie konkursowe:

Przygotowanie wypowiedzi ustnej w języku angielskim na temat:

Czy wciąż jesteśmy, jak pisze Maria Janion, "na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu"?

Uczestnikom debaty proponuje się, oprócz ustosunkowania się do głównego tematu, udzielenie odpowiedzi na dodatkowe pytania związane z głównym tematem:

• Czy Polska może być traktowana jako pomost pomiędzy Wschodem i Zachodem?
  • Czy uczenie się języka obcego na uczelni technicznej bez kontekstu kulturowego jest możliwe/ wystarczające/ skuteczne?
  • Czy w dzisiejszych czasach znajomość jednego języka obcego jest wystarczająca, by osiągnąć sukces zawodowy?

I. Cele konkursu:

• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się w języku angielskim ze szczególnym uwzględnieniem poprawnej wymowy i intonacji
  • Doskonalenie umiejętności argumentowania i komunikacji niewerbalnej
  • Przygotowanie do wyzwań stawianych w życiu zawodowym i publicznym w zakresie przemówień i skutecznej argumentacji

II. Zasady uczestnictwa w konkursie:

• Konkurs przeznaczony jest dla studentów Politechniki Wrocławskiej oraz studentów z innych ośrodków akademickich, dla których język angielski jest językiem obcym.
  • Każdy uczestnik debaty powinien:
    • wygłosić przygotowane przemówienie przed zebraną publicznością oraz Jury konkursowym,
    • odpowiedzieć na pytania ze strony publiczności i/lub Jury dotyczące prezentowanej wypowiedzi a szczególnie zawartych w niej argumentów.
  • Tekst wypowiedzi musi być tekstem własnym uczestnika.
  • Przemówienie powinno być wygłoszone, a nie przeczytane.
  • Nie przewiduje się możliwości użycia sprzętu audiowizualnego.
  • Wypowiedź powinna trwać ok. 3 minut.
  • Wypowiedź zostanie oceniona przez Jury.
  • Uczestnikowi zostanie zadane co najmniej jedno pytanie dodatkowe związane z jego wypowiedzią i/lub tematem debaty.
  • Każda osoba obecna na sali może zadać pytanie uczestnikowi konkursu.
  • Językiem pytań i odpowiedzi uczestnika jest język angielski.
  • Odpowiedzi na pytania zostaną również ocenione przez Jury.

III. Kryteria oceny wystąpienia:

Jury zastosuje następujące kryteria oceny mówców:

• Zgodność przemówienia z zadanym tematem
  • Kompozycja wypowiedzi i przedstawione argumenty
  • Płynność wypowiedzi i poprawność językowa
  • Użycie niewerbalnych środków przekazu (język ciała, głos, kontakt wzrokowy)
  • Swoboda w udzielaniu odpowiedzi na pytania dodatkowe.

IV. Nagrody:

Trzy najlepsze wystąpienia zostaną nagrodzone nagrodami pieniężnymi:

• za I miejsce – 300 zł, za II miejsce – 200 zł, za III miejsce – 100 zł.
  • Jury przyzna także nagrodę specjalną – 100 zł, „Dla najbardziej charyzmatycznego mówcy”

Debata odbędzie się 08.05.2017 o godzinie 13.15 w SKSie.

V. Jury debaty:
Przewodniczący – Prorektor ds. Studenckich, dr inż. Jacek Lamperski
Członkowie - Dyrektor SJO, doc. dr Irina Modrzycka
oraz mgr Zuzanna Wisznowska, mgr Elżbieta Szczawińska

VI. Prowadzenie i moderacja debaty:
mgr Łukasz Mally.