Semestralny kurs języka polskiego A-1 i A-2

Program nauczania języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym (A-1; 60 godzin w semestrze dla studentów studiujących w ramach programu ERASMUS+i studiujących w trybie full time)

Cele zajęć (efekty kształcenia):  Po ukończeniu kursu student powinien wykazać się znajomością języka dotyczącą tematyki związanej głównie z człowiekiem (dane osobowe, wykształcenie, opis wyglądu, relacje w rodzinie, czas wolny, zdrowie itp.). Innymi zakresami tematycznymi są: środowisko człowieka (mieszkanie, akademik, miasto, instytucje użyteczności publicznej), a także zagadnienia dotyczące realiów codziennego życia.

Program uwzględnia typowe sytuacje komunikacyjne  np. zakupy, kontakt z lekarzem, podroż, rozmowa telefoniczna oraz ćwiczy umiejętność pisania prostych tekstów. Zagadnienia gramatyczne obejmują następującą tematykę: odmianę rzeczowników, przymiotników, zaimków i liczebników przez przypadki; koniugacje czasowników, czasowniki dokonane i niedokonane, czasowniki modalne, strony, czasy, stopniowanie przymiotników i przysłówków.

Zawartość tematyczna:

1. Sposoby przedstawiania się, formuły grzecznościowe,  kontakt oficjalny i    nieoficjalny.
  2. Pytania o osobę. Zdania przeczące. Rodzajnik w języku polskim.
  3. Opis  dnia i codziennych czynności. Pytania o czas.
  4. Jedzenie które lubisz – słownictwo dotyczące produktów spożywczych i napojów oraz polskich tradycji kulinarnych.
  5. Zakupy – pytania o cenę, ilość, rozmiar, wagę, jakość.
  6. Pytanie  o drogę, miejsce, kierunek. Czasowniki ruchu i przymiotniki.
  7. Rozmowy telefoniczne – narzędnik, sposoby  pytania o kogoś i o coś. Użycie  „nia ma” w języku polskim. Liczebniki.
  8. Kontakt z lekarzem, pobyt w szpitalu, zakupy w aptece. Konstrukcje wyrażające samopoczucie, odczucia fizyczne i psychiczne.
  9. Podróże – tramwaj, autobus, pociąg, samolot. Typowe sytuacje komunikacyjne.
  10. Rozstania i powroty. Składanie życzeń – imieninowych, urodzinowych, z okazji świąt. Aspekt czasowników. Ćwiczenia w pisaniu prostych tekstów.
  11. Stopniowanie przymiotników i przysłówków. Ćwiczenia w pisaniu.
  12. Usługi – hotel, restauracja, klub studencki, fryzjer, serwis samochodowy etc.  Ćwiczenia w pisaniu prostych tekstów użytkowych.
  13. Sytuacje zagrożenia – kontakt z policją, pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną. Telefony alarmowe, prośby o pomoc, opisy sytuacji. Ćwiczenia w  pisaniu prostych tekstów użytkowych -  sprawozdanie, opis.
  14. Przyszłość  - lokalizacja czynności w przyszłości (zamiar, planowanie, przewidywanie etc.).
  15. Test sprawdzający