Logowanie

 

Studium Języków Obcych

Kurs intensywny od A-1 do C-1

Program nauczania języka polskiego jako obcego na poziomach A-1, A-2 oraz B-1. 

Kurs intensywny (20 godzin tygodniowo, tj. 600 godzin w obu semestrach)

Tematyka    

Człowiek (imię i nazwisko, adres, stan rodzinny, płeć, wiek, data i miejsce urodzenia;  język; szkoła, wykształcenie; zawód; wygląd; rodzina; sposób spędzania wolnego czasu - rozrywki, zainteresowania, sport). Mieszkanie (rodzaje pomieszczeń; urządzenie i wyposażenie mieszkania; czynsze, opłaty). Miejscowości (rodzaj, położenie i wielkość miejscowości; instytucje użyteczności publicznej, zabytki, atrakcje). Życie codzienne (czynności dnia codziennego; sklepy, usługi; przedmioty codziennego użytku; jednostki miary i ilości, pieniądze; ruch uliczny, środki komunikacji). Jedzenie i picie (żywność, dania, potrawy, napoje). Zdrowie (choroby, wypadki). Środowisko naturalne (rośliny i zwierzęta; pogoda, klimat).

Zagadnienia gramatyczne

Fleksja imienna (odmiana rzeczowników, przymiotników, zaimków i liczebników przez przypadki). Fleksja czasowników. Stopniowanie przymiotników i przysłówków. Składnia (zdanie pojedyncze rozwinięte, zdania złożone współrzędnie i podrzędnie).

Sytuacje komunikacyjne

Kontakty  społeczne (nawiązywanie kontaktu; przedstawianie się / kogoś; powitanie; pytanie o samopoczucie; formuły powitalne; pożegnanie; składanie życzeń; podziękowanie; przepraszanie; zapraszanie). Przebieg rozmowy (rozpoczęcie rozmowy, włączanie się do rozmowy; kontrolowanie przebiegu rozmowy; kończenie wypowiedzi). Przekazywanie informacji (uzasadnianie;  relacjonowanie wypowiedzi własnych lub osób trzecich). Obietnica, oferta. Zajmowanie stanowiska (wyrażanie opinii, przekonania; potwierdzenie; zaprzeczanie i negacja).      Uczucia i nastroje (wyrażanie sympatii, antypatii, zmartwienia, życzenia, radości, żalu,  smutku, współczucia, zadowolenia, niezadowolenia itp.). Wzywanie do mówienia, działania lub do ich zaniechania (pytanie; prośba; proponowanie, przyjmowanie i odrzucanie propozycji; doradzanie i odradzanie; zabranianie). Wypowiedzenia ogólne (wyrażanie cechy , właściwości, stanu w odniesieniu do rzeczy, procesów, faktów, osób; wyrażanie posiadania, przynależności, relacji w przestrzeni, relacji czasowych; wyrażanie sposobu, konieczności; porównywanie).

Wymagania końcowe

Student rozumie - wyrażone w prosty sposób - najważniejsze treści i intencje zawarte w tekstach pisanych i wypowiedziach mówionych, dotyczące tematów związanych z życiem codziennym, czasem wolnym, szkołą oraz typowymi sytuacjami w pracy.

Potrafi komunikować się w typowych sytuacjach życia codziennego. Wie, jak napisać prosty tekst na ogólny popularny temat, a także na temat odnoszący się do własnych zainteresowań. Umie krótko opowiedzieć o własnych zainteresowaniach, doświadczeniach, marzeniach i planach, wyrazić i zwięźle uzasadnić własny pogląd oraz opisać zdarzenie z przeszłości.

Program nauczania języka polskiego jako obcego na poziomach B-2 oraz C-1.  

Kurs intensywny (20 godzin tygodniowo, tj. 600 godzin obu semestrach)

Tematyka  

Program obejmuje wszystkie zagadnienia zawarte na poziomach A-1, A-2E oraz B-1, B-1E. Ponadto obejmuje następujące zagadnienia:

Ludzie ( problemy międzyludzkie i rodzinne, konflikty) Edukacja ( porównanie systemów edukacji w różnych krajach) Praca Kultura i wydarzenia sportowe Problematyka zdrowotna Podróże (relacje z podróży i teksty reklamowe) Przyroda i środowisko (problemy ekologiczne) Nauka i technika Społeczna rola mediów Tradycje, zwyczaje, święta religijne i państwowe (w Polsce i w innych krajach) Aktualne problemy społeczne i ekonomiczne  

Sytuacje komunikacyjne

­Relacjonowanie Uzasadnianie Przedstawianie tematu Porównywanie Wyrażanie opinii, przekonania Rozpoczynanie rozmowy, włączanie się do rozmowy Kontrolowanie przebiegu rozmowy Podtrzymywanie rozmowy i jej zakończenie 

Zagadnienia socjokulturowe

Warunki życia w mieście i na wsi Stosunki międzyludzkie - relacje rodzinne (system wartości i odniesień etyczno-kulturowych) Kontekst społeczny – wybrane zagadnienia (historia i religia; tradycje narodowe i patriotyczne; najważniejsze partie polityczne) Język ciała w relacjach międzyludzkich Składanie, zapowiadanie i odwoływanie wizyt 

Zagadnienia gramatyczne

Program obejmuje wszystkie zagadnienia zawarte w programach dla poziomu podstawowego i średnio zaawansowanego oraz zagadnienia o najwyższym stopniu trudności. ­ 

Sylwetki wybitnych Polaków (do wyboru w zależności od profilu grupy) 

W grupach profilowanych humanistycznych realizowany jest program z literatury (wybrane zagadnienia od starożytności do współczesności).  

Wymagania końcowe 

Student rozumie bez trudności wszystkie teksty pisane i wypowiedzi ustne, odnoszące się do zagadnień, o których posiada wiedzę. Potrafi komunikować się w sposób płynny i spontaniczny, bez widocznego wysiłku, we wszystkich sytuacjach z rodzimymi użytkownikami języka. Wie, jak bez trudności wypowiadać się, prowadzić rozmowę i brać udział w dyskusji, w sytuacji oficjalnej i nieoficjalnej. Umie pisać dłuższe teksty na tematy ogólne (wypracowania) oraz teksty użytkowe (pisma oficjalne). Posługuje się językiem precyzyjnie, rozróżniając niuanse znaczeniowe i stosując wyrażenia idiomatyczne. Korzysta z odmiany oficjalnej i nieoficjalnej języka polskiego odpowiednio do potrzeb komunikacyjnych. Stosuje polskie konwencje socjokulturowe. Zna najważniejsze fakty dotyczące historii i kultury Polski.

Kurs intensywny  kończy się egzaminem pisemnym i ustnym (poziom B2 i C1). Egzamin pisemny składa się z czterech części i obejmuje:

  • rozumienie dwóch tekstów słuchanych - 10 pkt
  • rozumienie dwóch tekstów pisanych - 10 pkt
  • test gramatyczny – 20 pkt
  • pisanie (redagowanie formy użytkowej i wypowiedź pisemną) – 20 pkt.

Warunkiem przystąpienia do części ustnej jest uzyskanie wymaganego minimum punktowego z części pisemnej, tj. 35 pkt.

Egzamin ustny obejmuje:

  • dialog – 20 pkt;
  • wypowiedź na podstawie wylosowanych ilustracji (poziom B-2) lub dłuższą wypowiedź, sprawdzającą znajomość kultury polskiej (poziom C-1) – 20 pkt. Należy uzyskać minimum 22 pkt, aby zaliczyć część ustną.

 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję