Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Politechniki Wrocławskiej (obecnie Ośrodek Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców) powstało w 1985 r. na mocy decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora Politechniki Wrocławskiej. Do 2019 roku byliśmy jednym z 6 ośrodków tego rodzaju w Polsce i jednostką uprawnioną do organizowania i prowadzenia intensywnych rocznych kursów przygotowawczych do podjęcia nauki w języku polskim na dowolnie wybranej wyższej uczelni w kraju. W maju 2019 roku braliśmy udział w przetargu na organizację intensywnych kursów przygotowujących do studiów w Polsce, które są nadal prowadzone przez nasz ośrodek.
Zespołem Języka Polskiego dla Cudzoziemców kierowali: Alicja Zamojska (1985-1991), Marian Górecki (1991-1996), Grażyna Balkowska (1996-1999), Helena Kajetanowicz (1999-2002), Joanna Kozieja – Ruta (2002-2022), Agata Wardyńska (od 2022-2023), Anna Dudek-Kajewska od 2023.
Ośrodek opracował wiele autorskich programów nauczania, podręczników oraz pomocy dydaktycznych, aktywnie uczestniczył w polskich i międzynarodowych konferencjach, dzieląc się swoim doświadczeniem z innymi ośrodkami naukowymi. Poprzez udział w licznych kursach i szkoleniach metodycznych pracownicy Ośrodka stale podnoszą swoje kwalifikacje.
Ośrodek Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców przygotował i udostępnił w ramach Wirtualnego Środowiska Nauki wybór materiałów dydaktycznych z języka polskiego przeznaczonych zarówno do pracy na lektoratach, jak i do samodzielnej pracy studentów.
Od kilku lat Ośrodek Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców organizuje miesięczny kurs letni, który kończy się językowym egzaminem certyfikatowym na poziomie B2 umożliwiającym podjęcie studiów na każdej uczelni w Polsce.
W Ośrodku Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców uczą się cudzoziemcy i młodzież polonijna z całego świata. Przez ponad trzydzieści lat naszej działalności kilka tysięcy słuchaczy ukończyło intensywne kursy przygotowujące do podjęcia studiów w Polsce na różnych uczelniach. Większość z nich jednak kontynuuje naukę na wydziałach Politechniki Wrocławskiej.
Dydaktyka prowadzona w Ośrodku Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców to również zajęcia dla polskich studentów i doktorantów PWr. Doktoranci mogli na przykład (do 2018 roku) korzystać z bogatej oferty przedmiotowej (kultura języka, sztuka emisji głosu, formy wypowiedzi naukowej i użytkowej, wystąpienia publiczne, kompozycja pracy dyplomowej).
W ramach projektu „Innowacyjna Uczelnia – Innowacyjny Nauczyciel” pracownicy Ośrodka Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców prowadzili do roku 2018 także 30-godzinne warsztaty ze Sztuki emisji głosu dla nauczycieli akademickich Politechniki Wrocławskiej.
Warto nadmienić, że w latach 2011-2014 SJPC (obecnie Ośrodek Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców) było jedynym w regionie organizatorem intensywnych kursów języka polskiego EILC dla zagranicznych studentów programu LLP- Erasmus.
Ośrodek Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców współpracuje także z innymi uczelniami w ramach międzynarodowych projektów: Tech Summer School, GUT Summer School oraz Międzynarodowa Szkoła Letnia 3E+.
Ośrodek w ramach działalności pozadydaktycznej organizuje Turniej Językowy, wykłady i warsztaty dla młodzieży podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki oraz Juwenalia Językowe.
Ośrodek Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców (dawniej Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców) od 1990 roku jest inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego dla Cudzoziemców.
Nauka polskiego to nie tylko opanowanie języka, lecz także poznawanie polskiej kultury i tradycji, dlatego też w naszej ofercie dydaktycznej znajdują się zajęcia z historii i kultury Polski w języku polskim i angielskim, cieszące się co roku dużą popularnością wśród zagranicznych studentów.
Od 2019 r., w Ośrodku Języka Polskiego i Angielskiego dla Cudzoziemców, organizowane są również intensywne kursy języka angielskiego przygotowujące do podjęcia studiów w j. angielskim. Słuchacze kursu intensywnego biorą również udział w opcjonalnych zajęciach z przedmiotów uzupełniających z matematyki i fizyki, które prowadzone są również w języku angielskim.
Słuchacze Ośrodka tworzą wielokulturową, wielobarwną i wielojęzyczną społeczność, która na co dzień uczy się pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli akademickich. Uczestniczą też w wycieczkach krajoznawczych i imprezach kulturalnych organizowanych przez Studium w ramach projektu Welcome to Poland.