Opis egzaminu - poziomy B1, B2 oraz C1

POZIOM B1

Egzamin certyfikatowy z języka polskiego dla cudzoziemców składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej.

Egzamin pisemny – czas trwania 120 minut. Za egzamin pisemny można otrzymać 60 punktów. Egzamin składa się z czterech  części:

Rozumienie ze słuchu (dwa nagrania, każde odtwarzane dwukrotnie) – 10 p.
Typy zadań, np.: wybór wielokrotny, prawda/fałsz, luka informacyjna, pytania otwarte;

Rozumienie tekstów pisanych (2 teksty) – 10 p.
Na poziomie B1 zadania bazują na tekstach autentycznych.

poprawność gramatyczna – 20 p.
Typy zadań, np.: tworzenie form (uzupełnianie luk), wybór formy (np. wybór spośród trzech podanych form). Sprawdzana jest znajomość fleksji werbalnej i imiennej na poziomie B1, a także znajomość zagadnień gramatyczno-leksykalnych (słowotwórstwo).

pisanie – 20 p.
Typy zadań: zestaw egzaminacyjny składa się z dwóch części (dwóch tematów) – razem ok. 250 słów:

1. temat a: krótki tekst użytkowy (ok. 50 słów); formy gatunkowe: np. zawiadomienie, zaproszenie, skarga, list motywacyjny;
  2. temat b: wypowiedź pisemna na dowolny temat (ok. 200 słów); formy gatunkowe: np. tekst argumentacyjny.

Część D jest zaliczona, jeśli zdający zrealizował obydwa polecenia (temat a i temat b).

• poprawność językowa (0 - 5 punktów).

Warunkiem przystąpienia do  części ustnej egzaminu jest uzyskanie wymaganego minimum punktowego z części pisemnej, tj. 35 punktów.

Egzamin ustny – czas trwania: 25 minut.  Za egzamin ustny można otrzymać 40 punktów.

2. zadanie b: monolog na podstawie wylosowanych ilustracji (20 p.);

Egzamin ustny  jest zaliczony, jeśli zdający zrealizował obydwa polecenia (zadanie a i zadanie b).

Kryteria oceny wypowiedzi ustnej:

• treść przekazu - zgodność z tematem zadania, komunikatywność, płynność (0-20 p.)
  • bogactwo języka i struktur gramatycznych (0-10 p.)
  • poprawność językowa (0-10 p.).

Należy uzyskać minimum 22 punkty, aby zaliczyć część ustną.

EGZAMIN CERTYFIKATOWY, POZIOM B1 – PODSUMOWANIE:

Student ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego zarówno z części pisemnej, jak i z części ustnej.

Punktacja egzaminu centralnego (część pisemna i część ustna razem 100 punktów: 60 p. + 40p. ).

POZIOM B2

Egzamin pisemny – czas trwania 120 minut. Za egzamin pisemny można otrzymać 60 punktów. Egzamin składa się z czterech  części:

Rozumienie tekstów pisanych (2 teksty) – 10 p.
Na poziomie B2 zadania bazują na tekstach autentycznych.

poprawność gramatyczna – 20 p.
Typy zadań, np.: tworzenie form (uzupełnianie luk), wybór formy (np. wybór spośród trzech podanych form). Sprawdzana jest znajomość fleksji werbalnej i imiennej na poziomie B2, a także znajomość zagadnień gramatyczno-leksykalnych (słowotwórstwo).

2. zadanie b: monolog na podstawie wylosowanych ilustracji (20 p.);

• bogactwo języka i struktur gramatycznych (0-10 p.)
  • poprawność językowa (0-10 p.).

Należy uzyskać minimum 22 punkty, aby zaliczyć część ustną.

EGZAMIN CERTYFIKATOWY, POZIOM B2 – PODSUMOWANIE:

POZIOM C1

Rozumienie ze słuchu (dwa nagrania, każde odtwarzane dwukrotnie) – 10 p.
Typy zadań, np.: wybór wielokrotny, prawda/fałsz, luka informacyjna, pytania otwarte. Na poziomie C1 nagrania bazują na tekstach autentycznych.

Rozumienie tekstów pisanych (2 teksty) – 10 p.
Typy zadań, np.: wybór wielokrotny, prawda/fałsz, uzupełnianie luk, pytania otwarte. Na poziomie C1 zadania bazują na tekstach autentycznych.

poprawność gramatyczna – 20 p.
Typy zadań, np.: tworzenie form (uzupełnianie luk), wybór formy (np. wybór spośród trzech podanych form). Sprawdzana jest znajomość fleksji werbalnej i imiennej na poziomie C1, a także znajomość zagadnień gramatyczno-leksykalnych (słowotwórstwo).

pisanie – 20 p.
Typy zadań: zestaw egzaminacyjny składa się z dwóch części (dwóch tematów) – razem ok. 350 słów:

1. temat a: tekst użytkowy (ok. 100 słów); formy gatunkowe: np. podanie, reklamacja, list motywacyjny;
  2. temat b: wypowiedź pisemna na dowolny temat (ok. 250 słów); formy gatunkowe: np. tekst argumentacyjny.

1. zadanie a: dialog na podany temat (20 p.);
  2. zadanie b: monolog z wykorzystaniem bodźców graficznych, materiałów autentycznych (20 p.);

• bogactwo języka i struktur gramatycznych (0-10 p.)
  • poprawność językowa (0-10 p.)

Należy uzyskać minimum 22 punkty, aby zaliczyć część ustną.

EGZAMIN CERTYFIKATOWY POZIOM C1 – PODSUMOWANIE: